Infekční nemoc, která se objevila na Slovensku a v Maďarsku, je hrozbou pro žirafy, antilopy, okapi, kozy a další zvířata včetně slonů.
Žirafy v pavilonu mohou návštěvníci sledovat pouze z proskleného zádveří, omezený je přístup k vyhlídce u bongů horských a zavřená je dětská zoo, kde je jinak možné krmit a hladit kozy, ovce kamerunské, zebu a oslíky.
Odložené jsou přesuny ohrožených zvířat mezi zoologickými zahradami. Safari park proto pozastavil plánovaný příjezd žirafy z jihlavské zoo.
U služební vchodu v Roháčově ulici už jsou dezinfekční rohože posypané vápnem pro čištění všech vozidel. „Pohyb dalšími provozními branami je úplně zastavený, toto je jediné místo, kudy auta zvenku mohou do areálu vjíždět,“ uvedl mluvčí safari parku Michal Šťastný.
Dezinfekční vany pro očistu podrážek nebo koleček kočárků se od pátečního rána objeví také před hlavním vchodem do zoo. „Každý návštěvník bude muset dezinfekčním místem projít. Všechna opatření platí až do odvolání,“ dodal mluvčí.
Striktně zavřená jsou podle něj všechna chovatelská zázemí. „V současnosti se do nich nikdo kromě kmenových pracovníků zahrady nedostane. Jezdí k nám chovatelé z jiných zoologických zahrad a další odborníci. To teď není možné,“ poznamenal Michal Šťastný.
Zvířata jen zdálky
Protože se onemocnění může šířit i dotykem, platí přísný zákaz krmení zvířat nebo jejich kontaktování. Zahrada také přesunula či nahradila zážitkové programy u zvířat citlivých na virus.
Slintavka a kulhavka se šíří velmi snadno přímým kontaktem s nemocným zvířetem nebo produkty z něj, kapénkami vzduchem i kontaminovanými povrchy. Lidé k tomuto onemocnění nejsou vnímaví, ale mohou být přenašeči viru. V České republice dosud nebyl výskyt nákazy sudokopytníků potvrzen.
Kromě pavilonu žiraf ve dvorské zoo zůstávají přístupné všechny expozice. Otevřený zůstává také Safari Park Resort, kde se návštěvníci mohou bez omezení ubytovat.
Benefiční běh až v říjnu
Jubilejní 40. ročník Safariběhu se uskuteční 18. října, startovné se automaticky přesouvá na nový termín. Výtěžek z letošního ročníku měl jít na záchranu žiraf v Africe. Účast přislíbily herecké tváře televize Prima, na program se měla vrátit trasa na 20 kilometrů jako připomínka prvního ročníku benefičního běhu v roce 1975.
Každoročně se organizátorům podaří vybrat kolem čtvrt milionu korun. Loni výtěžek podpořil kriticky ohrožené psy hyenové, zúčastnilo se téměř tisíc běžců.
V Česku byly naposledy slintavka a kulhavka zjištěné v roce 1975, výrazně to tehdy zasáhlo také dvorskou zoo. Kvůli podezření na nákazu slintavkou muselo být utraceno v roce 1975 stádo 46 žiraf. Dodnes to je nejkontroverznější událost v historii safari parku.