Zdravotní stav staré sloní samice se v posledních týdnech začal prudce zhoršovat.
„Poslední měsíc a půl provázely její život bolesti související s onemocněním zadních končetin, které zoologové tlumili medikací určenou veterinářem. Přes veškerou péči se ale tentokrát situace nezlepšovala. Tým odborníků proto v minulém týdnu přistoupil k podrobnému vyšetření uspané Drumbo. To prokázalo, že již není šance na zlepšení. Veterinář proto již slonici z anestézie neprobral,“ sdělil mluvčí safari parku Michal Šťastný.
Slonice na stáří přicestovala před čtyřmi lety z Vídně. V pavilonu Africká savana byla napřed sama, aby si přivykla. Pomáhala jí i přítomnost dvou ošetřovatelů vídeňské zoo.
Teprve po několika dnech se ve venkovním výběhu setkala s dalšími dvorskými samicemi Saly a Umbu, mezi nimi však ošetřovatelé nechali jeden oddělený volný výběh. Saly hned od počátku dala v klidu, ale důrazně najevo, že i nadále bude dominantní.
Odborníky to nepřekvapovalo. Drumbo byla kvůli svojí mírné až submisivní povaze na konci společenského žebříčku i ve Vídni. Nečekalo se, že by povahu změnila.
Drumbo se narodila v roce 1974 v africké Zimbabwe. Ve Vídni žila od roku 1992.
24. října 2020 |
Královédvorská zoo chová slony od roku 1969. Už dříve uvedla, že vytváření stád nechovných samic, které z různých důvodů zůstaly samy, je pro fungování sloních rodin v evropských zahradách klíčové.
„Vede ke stabilizaci často ne zcela harmonických chovných skupin a starším samicím, s hůře vybudovanými sociálními návyky pro soužití ve velké rodině, umožní klidné stáří,“ zdůvodnila.
Za více než padesát let, kdy jsou ve Dvoře Králové nad Labem sloni afričtí, se zde nenarodilo jediné mládě. Nejvíc jedinců tu bylo v roce 1984 po transportu z Afriky, tehdy zde pobývalo šest zvířat. Po úmrtí samce Kita před sedmi lety se původní skupina zmenšila na dvě samice. Po úmrtí Drumbo jsou znovu samy.