Návštěvníci z Polska jsou dlouhodobě důležitým tahounem turistického ruchu v Krkonoších a podhůří. Silnice S3 vede z hranic k Baltskému moři, i cesty z Vratislavi a dalších velkých polských měst jsou o poznání jednodušší.
Když se v Polsku slavil srpnový svátek Nanebevzetí Panny Marie, způsobili návštěvníci zoo kolaps v dopravě, centrum Dvora Králové bylo několik hodin ucpané. Nápor, ač už menší, pokračoval v dalších dnech.
Kapacita hlavního záchytného parkoviště pro tisícovku aut se v nejexponovanějších dnech vyčerpala krátce po otevření zahrady. Zoo opakovaně už v poledne vyprodala vstupenky do safari, zcela obsazené byly safaribusy a africké trucky, které zajíždí mezi stáda kopytníků. Pracovníci zoo auta odkláněli na louku, aby hlavní silnici nedusily mnohasetmetrové kolony. Dostat se do safari v nejnabitějších dnech bylo často jako výhra v loterii.
„Měly jsme s dcerou štěstí, lístky na safari truck jsme 4 koupily s odřenýma ušima. Jinak bych řekla, že je to skoro marné, autem bych si netroufla,“ uvedla na sociální síti Míša Franková.
V autech sedí méně lidí
Safari park je dlouhodobě nejnavštěvovanějším turistickým cílem ve východních Čechách. Loni návštěvnost stoupla na nový rekord – 673 tisíc návštěvníků. Letošní je podle mluvčího Michala Šťastného zatím o něco vyšší než v roce 2023, mění se však zvyklosti turistů jedoucích do afrického safari.
„Početní strop kapacity safari je proměnlivý. Závisí na propustnosti safari v souvislosti s rychlostí průjezdu jednotlivých návštěvníků. Z analýz vyplývá, že v jednom autě přijede méně lidí, tedy se stejnou návštěvností míří do safari více aut. Přičítáme to tomu, že lidé s ohledem na trvale vysoké teploty s menší ochotou opouštějí komfort klimatizovaných vozů, ale zároveň mají chuť k nám vyrazit navzdory extrémním podmínkám,“ vysvětluje. Pokud je provoz plynulý, safari denně projede na 500 aut.
23. června 2023 |
V červenci zoo navštívilo 151 tisíc lidí, o osm tisíc víc než ve stejném období loňského roku. V srpnu už byl meziroční nárůst výraznější, v závěru měsíce jich statistiky vykázaly 147 tisíc, o 20 tisíc více než v roce 2023. Automaticky to však neznamená, že zoo překoná loňský rekord.
„Loňské září s 80 tisíci návštěvníků bylo extrémně silné, dlouhodobý průměr v tomto měsíci se pohybuje okolo 50 tisíc,“ poznamenává mluvčí. Zahrada přesné statistiky o složení návštěvníků nevede, podle Šťastného Poláci dlouho tvoří asi pětinu, během polských svátků a prodloužených víkendů výrazně více.
Adršpach si pomohl rezervacemi
Nápor v některých srpnových dnech připomínal scény z Adršpachu hlavně z předcovidových let, kdy Poláci pravidelně zahlcovali skalní město. Stovky aut blokovaly příjezdové silnice, řidiči i přes zákazy parkovali kolem cest a teplická radnice improvizovaně dojednala aspoň parkování na soukromé louce.
Po zavedení rezervačního systému v roce 2021 problémy postupně téměř zmizely. A to navzdory tomu, že v loňském roce Adršpašské skály navštívilo 450 tisíc turistů, dokonce více než před covidovou pandemií. Návštěvníci si rezervují vstupenky i parkovací místo. Vstupné je odstupňované podle času, turisté na webu vidí, kolik lidí je ve skalách a jak jsou obsazená parkoviště. Návštěvnost se daří rozprostřít do celého dne.
Je otázkou, zda nenastal okamžik pro podobné řešení také ve dvorském safari parku.
„V září předpokládáme tradiční snížení návštěvníků a zejména ve všedních dnech problémy neočekáváme. Je to nová situace, chceme najít koncepční řešení, abychom krizím předešli. Návrhů je mnoho a nyní není možné žádný považovat za preferovaný,“ naznačuje Michal Šťastný.
Láká silnice
Většímu zájmů Poláků o Podkrkonoší napomáhá silnice S3. Na konci července se otevřel poslední příhraniční úsek z Bolkówa do Kamienné Góry, expresní komunikace spojila Balt s Lubawkou u českých hranic.
Doprava v českém příhraničí v posledních letech neustále narůstá. V Kocbeřích, které jsou poslední obcí na cestě do Dvora Králové, radary pro úsekové měření rychlosti v červenci ve směru na Jaroměř zaznamenaly průjezd 195 tisíc vozidel, o 17 tisíc víc než ve stejném období loňského roku a o 31 tisíc víc než v červenci 2022. V obou směrech v létě Kocbeřemi projede i více než 400 tisíc automobilů měsíčně.
V srpnu 2022 obcí ve směru na Jaroměř projelo 166 tisíc vozů, loni 192 tisíc a letošní srpen už to bylo bezmála 200 tisíc aut.
„Už na první pohled je nárůst dopravy velký, je to patrné i podle státních poznávacích značek. V létě je u nás vždy větší provoz, ale letos to je ještě mnohem horší než v minulých letech. Obracejí se na nás obyvatelé, stěžují si, že vyjet z místních komunikací a od domů na hlavní silnici je téměř nemožné. Jako obec s tím ale nemůžeme dělat nic,“ říká starostka Kocbeří Eva Rezková (nestraník).
Poláci objevili i Galerii minerálů
Poláci míří zejména do safari parku, ale také mnohem častěji navštěvují i další turistické atrakce. V Galerii minerálů, která se na okraji Dvora Králové otevřela v roce 2021, byli nedávno spíš výjimkou. Dnes do soukromé galerie s více než šesti tisíci exponáty jezdí pravidelně.
„Ještě loni přijelo jedno polské auto za týden, letos to jsou tři čtyři denně. Loni předloni u nás bylo ze zahraničních turistů nejvíc Němců, teď dominují Poláci. Myslím si, že to bude dál narůstat,“ uvádí majitel galerie Luboš Blaha.
Větší zájem Poláků o Dvůr Králové nad Labem živí nejen marketingové kampaně safari parku, ale také spolupráce města s polskými samosprávami. Radnice nedávno získala desítky milionů korun z Evropské unie na projekt Stezka průmyslu a tradic, jehož partnerem jsou polské Kowary.
Stezka má propagovat zajímavá místa mezi oběma městy, Dvůr Králové díky dotaci opraví dům na náměstí T. G. Masaryka, kam se po rekonstrukci vrátí turistické informační centrum.