„Letošní Anifilm se ponoří do fascinujícího světa science-fiction, žánru, který propojuje sny, technologie a otázky budoucnosti lidské existence. Diváci tak budou mít příležitost posoudit, jak sci-fi rezonuje v české i světové animaci,“ říká mluvčí festivalu Gabriela Zajícová.
Anifilm uvede klíčové snímky Reného Lalouxe včetně restaurovaného celovečerního filmu Divoká planeta. Z dalších kultovních celovečerních klasik žánru nebudou chybět ikonický Ghost in the Shell nebo vizuálně působivý Chronopolis. Dojde však i na krátké filmy Piotra Kamlera, americkou nezávislou sci-fi animaci i na tu, která vznikala ve východním bloku.
„A samozřejmě důkladně prozkoumáme českou sci-fi tvorbu. Současnost žánru si pak předvedeme také na seriálové tvorbě i na současných celovečerních filmech,“ pokračuje Zajícová.
Nová kosmická dobrodružství
Téma osobně uvedou také hosté, mezi kterými budou například známý francouzský historik Xavier Kawa-Topor, autor knihy o filmu Divoká planeta nebo autor letošní vizuální identity festivalu Marek Berger.
„Zvolil jsem estetiku retrofuturismu a motiv verneovsky zastaralé raketky z éry naivních představ o kolonizaci vesmíru, letící vstříc novým kosmickým dobrodružstvím,“ popisuje vizuál Berger.
A jak to bude letos s kategoriemi? Z mezinárodní soutěže celovečerních filmů vzejdou dva vítězové: za film určený dospělým a film určený dětem a mladému publiku.
„Letos výběrová komise ze široké nabídky vybrala deset filmů, do každé kategorie po pěti,“ přibližuje Zajícová.
Dospělí diváci se mohou těšit na film Paměti z ulity od australského oscarového režiséra Adama Elliota. Oscara už má doma i francouzský tvůrce Michel Hazanavicius, který bude v soutěži zastoupen snímkem Nejcennější náklad. V soutěži budou chtít porotu o svých kvalitách přesvědčit i filmy Odstíny Iráku, Boys Go to Jupiter a Sanatorium na věčnosti.
RECENZE: Ty vole, dvě kila dole, zpívá si jedinečný Život k sežrání![]() |
Pro děti a mladé publikum festival vybral filmy, mezi nimiž má s loutkovým filmem Život k sežrání zastoupení také česká kinematografie v osobě režisérky Kristiny Dufkové. Její film bude soupeřit se snímkem lotyšského režiséra Gintse Zilbalodise Kočičí odysea, který je čerstvě oceněný Oscarem, s japonsko-francouzským příběhem Přízračný kocour Anzu režisérské dvojice Joko Kuno a Nobuhiro Jamašita a s filmem Divoši švýcarského režiséra Clauda Barrase. Pětici filmů uzavírá snímek Angelo v tajemném lese francouzských režisérů Vincenta Paronnauda a Alexise Ducorda.
Výběr krátkých filmů čítá 34 snímků, mezinárodní studentská tvorba letos nabídne 31 filmů, o prvenství se popere i 27 videoklipů pokrývajících hudební styly a skladby od alternativních kapel až po velká jména.
Komise vybrala i soutěžící v kategoriích abstraktní a nenarativní animace, počítačové hry či přímo česká tvorba.
Legenda české animace
Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu si tentokrát z Liberce odnese Vratislav Hlavatý, legendární postava české animace, grafického designu i balonového létání.
OBRAZEM: K filmu Bony a klid vznikl nejkrásnější plakát roku 1988![]() |
„Jako výtvarník s nezaměnitelným a výrazným stylem vtiskl podobu filmům Jiřího Brdečky, Genea Deitche, Václava Bedřicha, Jiřího Tyllera a Michaely Pavlátové. Veřejnosti je známý především jako grafik, ilustrátor a autor originálních filmových plakátů. Z jeho filmografie, kterou festival připomene, jmenujme například snímky Drahoušek Klementina, Obři, Karneval zvířat nebo seriál Z deníku žáka III. B aneb Edudant a Francimor. Součástí oslav Hlavatého tvorby bude také výstava v Oblastní galerii Liberec,“ dodává Zajícová.
Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm 2025 se uskuteční v Liberci od 6. do 11. května.
18. srpna 2024 |