Hrádek bourá zkrachovalou textilku, postaví místo ní centrum za půl miliardy

  12:52
Téměř osmitisícový Hrádek nad Nisou se rozhodl pustit do velkolepého projektu. Do roku 2027 chtějí ze zkrachovalé textilky, která se nachází v areálu Bekon, udělat multifunkční objekt. Bude tam knihovna, městský a archivní depozitář, sportovní centrum, kavárna, podzemní parkování a oáza klidu. Investice bude obrovská a vyšplhá se téměř k půl miliardě. Nyní v textilce probíhají bourací práce.

„Nápad na vybudování takového centra zrál poměrně dlouho,“ přiznává místostarosta Hrádku nad Nisou Pavel Farský. „Objekt jsme koupili za dnes směšných šest milionů korun v roce 2015. Jsou to skutečně malé peníze, když si vezmete, jak je to obrovské. Za tuhle cenu byste nekoupil ani pozemky, které tady jsou. Po rekonstrukci náměstí, kde se našlo množství archeologických nálezů, jsme měli problém, kam je umístit. Rozhodli jsme se, že právě z tohoto areálu uděláme klíčové centrum,“ prozradil.

Současně přiznal, že největší díl úspěchu nese předchozí starosta Josef Horinka, který začátkem května zemřel.

Demolice továrního areálu Bekon v Hrádku nad Nisou (29. května 2024)

„Celou investiční akci budeme financovat ze zdrojů města a dotací z Národního plánu obnovy. Dotací bude skutečně mnoho a cena se může vyšplhat k půl miliardě. I když budou termíny náročné, jako první bude hotové sportovní centrum koncem příštího roku. Cena by měla být kolem sto šedesáti milionů,“ plánuje Pavel Nývlt z městského odboru investic a správy majetku.

Na dotaz, jestli je tak obrovská investice relevantní k osmitisícovému městu, místostarosta odpověděl zcela jednoznačně: „Hrádek nad Nisou je pro bydlení a žití velmi dobrým místem. Je tu bohatý průmysl a práce. Do budoucna v tomhle objektu plánujeme i bytovou výstavbu. V současnosti probíhají jednání s developery.“

Postavená bude i nová, moderní poliklinika. „Budou zde ordinovat praktičtí lékaři, ale chceme pro občany i specialisty jako oční, ortopedy a samozřejmě i zubaře. Nebude chybět ani rentgen a rádi bychom i CT,“ vyjmenoval Jiří Palas, vedoucí městských investic.

Areál bývalé textilky se nachází uprostřed Hrádku. To při řešení projektu hrálo klíčovou roli, protože město chce tuto výhodnou polohu využít.

Sto lidí dostane práci. V Hrádku vyroste další továrna na výrobu plenek

„Návštěvník může zaparkovat i v podzemní garáži. Bude to taková přirozená spojnice, která vede přes město. Chceme tu vybudovat oázu klidu, kde nebude chybět ani kavárna a biotop,“ doplnil Nývlt.

Aktuálně se do zbytků budov nevyužívané bývalé textilky zakousla těžká technika. Jen bourací práce, které zahrnují i likvidaci nebezpečných odpadů a odpojení od inženýrských sítí, bude stát 28,6 milionu korun. Zakázku ve veřejné soutěži získala stavební firma Tost, která s prací začala v půlce března a demolici ukončí v polovině srpna.