Nové přírůstky dokládají pestrost života velkých afrických jezer, konkrétně jezera Malawi.
„Řetězec velkých afrických sladkovodních jezer vznikl jako následek tektonického rozpadu africké kontinentální desky a díky své velké hloubce a velikosti patří k největším zásobárnám sladké vody v celosvětovém měřítku. Společný geologický původ jezer a jejich relativní blízkost umožnily například právě rozšíření předků ryb z čeledi vrubozobcovití,“ vysvětlil Jan Mikulička z tiskového odboru Libereckého kraje.
Podle něj bylo do dnešních dnů popsáno téměř tisíc druhů cichlid žijících v této oblasti. „Vědci z České republiky nezanedbatelnou měrou přispívají k porozumění evoluce a lokální adaptace zástupců této čeledi a jejich poznatky zveřejňují nejprestižnější vědecké publikace na světě,“ dodal Mikulička.
První letošní hosty opět uvítal po zimní přestávce pavilon leknínů. V něm jsou nyní k vidění tropické lekníny s velkými fialovými a tmavě růžovými květy: leknín obří, leknín Blue Spider a leknín Antares.
„Na největší lekníny – viktorii královskou, viktorii Cruzovu a euryale vzdornou – bude ale potřeba ještě chvíli počkat. Nyní jsou to teprve mladé rostliny, které svou plnou krásu ukážou až v létě,“ upozornil Mikulička.
21. července 2016 |