iDNES.cz

Pytlík z Liberce udrží pečivo čerstvé, chleba v něm neztvrdne až devět dní

  12:20
Až devět dní zachová chuť chleba Čerstvý pytlík, který vyvinuli vědci Technické univerzity v Liberci (TUL). Pytlík na pečivo s nanomembránou prodlužuje o několik dní dobu, kdy pečivo zůstane čerstvé.

Klementina Gáspárová a Roman Knížek s Čerstvým pytlíkem | foto: TUL

„Běžně po nás firmy chtějí, abychom textilii opatřili paropropustnou membránou, to jsme zkusili i na začátku vývoje tohoto pytlíku na pečivo. Po několika prototypech se ale ukázalo, že cesta vede jinudy: pečivo si žádá paronepropustnou vrstvu, kterou jsme aplikovali formou zátěru na pohledovou lněnou textilii,“ vysvětluje vedoucí katedry hodnocení textilií Fakulty textilní TUL Roman Knížek.

Použitá vrstva určité množství páry a vzduchu propouští, ale jen velmi omezené. Pro mikroklima v pytlíku je to však ideální. S nápadem na vývoj speciálního sáčku, který pomůže udržet pečivo déle čerstvé, přišla za univerzitou společnost Invala, která provozuje mimo jiné šicí dílny.

Rozpálený plech není překážka. Doktorandka sklízí salát ze střechy univerzity

„Máme chráněné dílny a šijeme podle zadání našich klientů. Mým záměrem bylo mít jako Invala vlastní produkt. A také mám ráda čerstvý chléb a nerada plýtvám potravinami. Vyzkoušela jsem mnoho různých způsobů uskladnění. Chleba po pár dnech plesnivěl, usychal, stával se nestravitelným,“ uvádí majitelka společnosti Invala Klementina Gáspárová.

„Každý chléb v našem pytlíku bude čerstvý jistě pět dní, podle kvality chleba to může být až devět dní,“ dodává.

V prodeji už před Vánoci

Čerstvý pytlík vyvíjela a testovala katedra hodnocení textilií ve spolupráci s Klementinou Gáspárovou půl roku. „Naším úkolem na katedře bylo vyvinout a dodat vrstvu, která udrží v pytlíku mikroklima ideální pro pečivo. Navíc jsme zajistili českého dodavatele na výrobu příslušných membrán tak, aby se výrobek mohl skutečně dostat na trh a k lidem,“ dodává Roman Knížek.

Volně v prodeji by měl být Čerstvý pytlík už od začátku letošního prosince přes Facebook společnosti nebo e-shop, případně osobně k dostání v dílnách firmy. V jednání je také prodej v síti producentů a prodejců pečiva. Pytlík na kilogramový chléb podle předběžných odhadů vyjde na zhruba 400 korun.

Doktorandka z Technické univerzity v Liberci Tereza Nalezená uspěla s projektem Salát na střeše:

13. srpna 2024

zpět na článek