„O cyklostezce z Turnova až na hranici kraje se mluví už dlouho. Obce na trase připravily projekt a dokumentaci a my jsme dospěli k rozhodnutí, že ten projekt na sebe vezme kraj. A to jak úseky podpořené dotací, tak i ty, které podpořené nejsou,“ shrnul hejtman Martin Půta.
Současně se kraj dohodl s obcemi na jejich finanční spoluúčasti. Kraj investuje do cyklostezky zhruba 20 milionů korun, Turnov přes pět milionů a Přepeře necelé čtyři miliony.
Projekt je rozdělený na dvě části. První polovina cyklostezky z Turnova na začátek Modřišic by měla být hotová v roce 2025. Bude třeba vytvořit cyklokoridor, nové asfaltové stezky či doplnit značení na stávajících cestách.
Druhý úsek má do roku 2026 vést mezi obcemi Přepeře, Všeň a Příšovice. „V Přepeřích stavíme poměrně dlouhý úsek, na který jsme nakonec kvůli nastavení dotačních pravidel dotaci nezískali. Modřišice nebudou nic spolufinancovat, jsou asi nejmenší obcí v kraji,“ poznamenal Půta, podle nějž díky nové cestě cyklisté z Turnova až na hranice kraje dojedou mimo hlavní silnice. „Asi na dvou úsecích sice vede po nich, ale v odděleném cyklopruhu,“ vysvětlil.
Cyklotrasa číslo 17, Greenway Jizera, se vine z Jizerských hor do Horních Počernic, z toho asi 80 kilometrů prochází Libereckým krajem. Cyklisty svede na klidné silnice i nezpevněné cesty. Na mnoha úsecích, jakými jsou například stezka mezi Jabloncem nad Nisou a Rokytnicí nad Jizerou, mezi Peřimovem a Horní Sytovou na Jilemnicku nebo mezi Železným Brodem a Líšným, se dosud pracuje.
Nový úsek povede z Turnova do Svijan.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz