Nový systém stavebního řízení? Ať si to pan Bartoš vyzkouší, radí starostka

  7:10
Měl to být projekt, který zefektivní vyřizování stavebního povolení, zrychlí proces schvalování staveb a komunikaci mezi úřady. S novým systémem stavebního řízení Ministerstva pro místní rozvoj ČR bojují po více než měsíci fungování také všechny obce v Libereckém kraji.

„Stavební úřady budou mít k dispozici IT systém, kde budou pod jednou střechou všechny úkony, které jsou dnes roztříštěné v přípravné fázi, územním rozhodování a stavebním řízení. Stát bude mít díky tomu také lepší kontrolu, bude přesně vědět, kde se celý proces zadrhává… “ stojí v prohlášení Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

Jenže opak je pravdou. Digitalizace je pro zkušené úředníky noční můrou a ve dne hororem, se kterým se musí už přes měsíc potýkat. Hrozí nebezpečí, že úřady, které mají třicetidenní nebo ve zvláštních případech šedesátidenní lhůtu na vyřízení, budou v prodlení.

Redakce oslovila představitele okresních měst v Libereckém kraji. Společný jmenovatel je zřejmý. Nedostatečné proškolení, složitý a nefunkční systém, nulová podpora a špatná metodika. Na druhou stranu je potřeba přiznat, že zásadní projekty města stihla vyřešit ještě za starého systému.

1 Liberec

V Liberci upozorňují, že digitální systém, který prošel před časem aktualizací, pracuje stále stejně a nic se nezměnilo. Problémy přetrvávají a orientace v systému je chaotická, ba přímo nepředvídatelná.

„Stále chybí potřebné funkce, které navazují na procesy v řízení či opatření stavebního úřadu a i nadále nejsme schopni vyřizovat některé žádosti pouhým dopisem,“ shrnul hlavní potíže Miroslav Šimek, vedoucí odboru Stavební úřad.

Jenže to není všechno. V případě, že se úředníkovi podaří proklikat systémem, nastávají další vážné potíže. „Systém bohužel vykazuje množství chyb a nedodělků, které zásadním způsobem paralyzují nejen náš stavební úřad ve své činnosti. Přestože se žadatelům podaří proklikat a žádost podat, na druhé straně již nejde žádost vyřídit, protože nám to ministerský systém prostě neumožní,“ vysvětlil tajemník úřadu Martin Čech.

„Úředníci neřeší, jestli se to zlepší, nebo ne, ale snaží se se systémem pracovat, jak nejlépe umí,“ dodal Tomáš Tesař, vedoucí tiskového oddělení a vnějších vztahů odboru Kanceláře primátora.

2 Jablonec nad Nisou

Ve druhém největším městě Libereckého kraje, Jablonci nad Nisou, není stavební úřad schopen pracovat ve standardním režimu a podle mluvčí Jany Matěchové se nezdá, že by se situace změnila.

„Po měsíci se bohužel stále nedaří plnohodnotně pracovat v novém Informačním systému stavebního řízení, který připravilo a implementovalo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Nasazená verze uvedeného systému není dosud plně funkční, přetrvávají zásadní nedostatky, které neumožňují jeho plnohodnotné fungování a vyřizování podaných žádostí,“ odpověděla Matěchová.

Digitalizované stavební řízení se podle ministra Bartoše tento měsíc rozjede

Magistrát vyslal úředníky na školení, kde si podle mluvčí Matěchové lektor dělal poznámky s jejich připomínkami. Jestli a hlavně kdy na ně bude reagovat, není zřejmé.

„Zatím mohu říct, že z třiceti nově podaných žádostí (do konce července) byly vyřízené dvě. Je to částečně tím, že úřad je zaplavený žádostmi ještě podle staré legislativy, která skončila v červnu,“ dodala mluvčí Matěchová.

3 Semily

V Semilech si zhluboka oddechli, protože veškeré klíčové projekty stačili vyřešit ještě za staré legislativy, která skončila v červnu. Podle starostky Leny Mlejnkové jsou úředníci nedostatečně proškolení a nabídka na dodatečné školení pouze pro jednoho úředníka je podle starostky naprosto absurdní.

„V této souvislosti nás především mrzí přístup vedení ministerstva pro místní rozvoj, které buď úmyslně, či z neznalosti zkresluje některé informace a nedokáže se k nastalé situaci postavit čelem,“ okomentovala situaci starostka Mlejnková a zároveň vyvrátila informaci o neochotě úředníků s novým programem pracovat.

„Ano, i úředníci Městského úřadu Semily způsobili relativně nízký počet evidovaných přihlášení na vzdělávací webináře ministerstva. Nebylo to však naším neodpovědným přístupem či ignorantstvím, nýbrž skutečností, že jsme webináře sledovali hromadně, abychom mohli ihned po jejich skončení společně sdílet předávané informace a mnohdy i rozhořčeně polemizovat nad jejich obsahem,“ prohlásila Mlejnková.

Projde i rok narození 1111. Úředníci Bartošovi ukázali chyby v digitalizaci

Podle starostky webináře neplnily účel a neodpovídaly na konkrétní potřeby úředníků. Většinu času byli úředníci školeni například v tom, jak si zvětšit, případně zmenšit rámeček v programu.

„Jestli se něco nepovedlo, pak digitalizace stavebního úřadu. Přijde mi naprosto absurdní, že skoro po třech týdnech přišla nabídka na dodatečné školení. Jsem skutečně ráda, že všechny klíčové projekty jsme zvládli ještě za staré legislativy, protože jsme tušili problémy,“ vysvětlila Mlejnková.

4 Česká Lípa

Také starostka České Lípy Jitka Volfová nešetřila kritikou. Podle ní je naprosto neslýchané, aby kompetentní úředníci na ministerstvu byli na dovolené, když se spustil systém, kterému kvůli nedostatečnému proškolení nikdo nerozumí.

„Situace je skutečně zoufalá. Úředníci měli být proškoleni v půlce června, ale jen formou webináře, kde se nemohli na nic zeptat,“ rozhořčila se Volfová.

„Za sebe mohu říct, že dělám ve veřejné správě od šestaosmdesátého roku, ale tohle jsem ještě neviděla. Doporučila bych panu ministrovi Bartošovi, aby si to sám vyzkoušel,“ uzavřela starostka s tím, že úředníci nemají problém se učit něco nového. Jde o to, že nejsou dostatečně proškolení a systém zkrátka nefunguje, jak má.