Voda ve Mšeně je čistá a nezapáchá, citlivější plavce nepotěší Máchovo jezero - regiony.impuls.cz

Voda ve Mšeně je čistá a nezapáchá, citlivější plavce nepotěší Máchovo jezero

  12:08
Voda v populární jablonecké přehradě Mšeno je podle prvotního zjištění vhodná ke koupání. Tak to alespoň vyplývá z prvního měřené této sezony. Vzorky vody odebírala krajská hygienická stanice.
Voda v jablonecké přehradě je v pořádku | (0:32) | video: iDNES.tv

„Přírodní koupaliště bez provozovatele kontroluje hygienická stanice a její územní pracoviště jednou za osmadvacet dní,“ prozradila před samotným měřením ředitelka Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Jana Loosová.

„Odebíráme vzorky. Zkoumají se mikrobiologie, množství chlorofylu, sinice, samotná průhlednost vody a uděláme i celkovou obhlídku. Na výsledky musíme počkat do pátku, ale všechno nasvědčuje tomu, že voda je vhodná ke koupání, pohledově vypadá čistě a nezapáchá,“ doplnila.

Zhoršené kvality vody se plavci v jablonecké přehradě většinou obávat nemusejí. „Ve Mšeně s kvalitou vody problém nebývá. Naposledy to bylo v roce 2018, kdy jsme museli označit vodu v přehradě jako nevhodnou ke koupání. Ale to bylo až na konci koupací sezony,“ ujistila ředitelka.

Z měření také vyplynulo, že teplota vody se pohybuje pod devatenácti stupni. „Aktuálně má voda 18,6 stupně,“ řekl Ondřej Kovář, který měl na starosti odebírání vzorků. Ačkoli je teplota spíše pro otužilejší plavce, během měření se našlo několik odvážlivců, kteří v přehradě plavali.

Pozor na Máchově jezeře

V současné chvíli není v Libereckém kraji žádná vodní nádrž, která by nebyla vhodná ke koupání. Až na jednu výjimku.

„Zhoršenou jakost vody evidujeme pouze v Máchově jezeře, ta by mohla být potenciálně nebezpečná pro citlivé a vnímavé jedince. Ze zkušenosti můžu říct, že v Máchově jezeře je tahle situace běžná, koncem května se situace zlepší a na pomyslném semaforu tam bude koupání označené zeleně. Samozřejmě ale záleží, jaké bude počasí. Například přívalové deště nejsou pro kvalitu vody příliš dobré, protože mohou mnohem víc napomoci bujení sinic,“ uzavřela Loosová.