Liberecký kraj potvrdil svůj zájem o Ještěd, cena by měla být jasná v srpnu

  17:08
Půl století shlíží na Liberec a širé okolí futuristická stavba vysílače a hotelu Ještěd. Téměř polovinu času patří dílo architekta Karla Hubáčka Českým Radiokomunikacím (ČRa), ale to se může už brzy změnit. Vážný zájem projevil Liberecký kraj.

Na parkoviště Ještědka zhruba 800 metrů pod vrcholem Ještědu začne od 15. června jezdit nová autobusová linka. (6. června 2024) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Šéf ČRa Miloš Mastník a hejtman Martin Půta už podepsali memorandum, že do jednání o koupi Ještědu do konce roku nezasáhne nikdo jiný. Zastupitelé pak na úterním zasedání memorandum posvětili.

„Mým cílem je v srpnu předložit informace o tom, zdali jsme byli schopni dospět k nějakému kompromisnímu návrhu ceny, případného rozložení splácení, a v neposední řadě si vyjasnit, které prostory by ČRa rády využívaly v budoucím čase,“ uvedl Půta.

Ten si od koupě slibuje snazší cestu Ještědu na seznam památek UNESCO. K tomu je ale potřeba generální rekonstrukce. „Pokud má někdo větší šance jak zajistit spolufinancování celkové opravy z evropských peněz, modernizačního fondu či státního rozpočtu, tak je to evidentně veřejnoprávní subjekt, v tomto případě Liberecký kraj,“ vysvětlil při podpisu memoranda své pohnutky Půta.

O konkrétních číslech za koupi a opravu ale zatím hovořit nechce. „Odhadovaný náklad na rekonstrukci je 500 milionů korun. Ten se ale samozřejmě bude zpřesňovat v dalších letech. O ceně za odkoupení budeme ještě informovat, v této fázi to považuji za předčasné. Zatím máme k dispozici znalecký posudek, který si nechaly zpracovat České radiokomunikace, a budeme dělat ještě revizní znalecký posudek.“

Ještědu se vrátí podoba ze 70. let, oprava za půl miliardy přinese i UFO

Liberecký kraj odsouhlasil záměr koupě horského hotelu a vysílače již v roce 2008. Tehdy se cena pohybovala kolem 75 milionů korun.

Podle Miloše Mastníka se radiokomunikace nesnažily Ještěd aktivně prodat. „Ale vzhledem k tomu, že jsme byli osloveni Libereckým krajem, jestli bychom měli zájem do toho jednání vstoupit, tak nám to z několika důvodů připadá logické. Jednak vnímáme, že je Ještěd určitým symbolem celého Libereckého kraje. Druhý důvod je, že jsme dřív potřebovali na technologie mnohem víc místa než dnes. Ještěd už primárně slouží jako restaurace a hotel,“ uvedl Mastník.

O lanovku usiluje Liberec

Peníze se podle Půty podaří sehnat z několika zdrojů. „Předpokládáme, že za Ještěd a rekonstrukci zaplatíme z velké části z rozpočtu kraje. Určitě se obrátíme i na ministra kultury a premiéra,“ předeslal.

Se stavbou na vrcholu Ještědu je od roku 2012 úzce spjat spolek Ještěd 73, který v roce 2017 oslovil vybrané architekty s cílem zpracovat studii obnovy. Vítězný návrh je autorským dílem ARN STUDIA.

Město Liberec zároveň usiluje o torzo lanovky, která až do havárie v roce 2021 vozila turisty k samému vrcholu. Dosud ji vlastnily České dráhy, které ale již dříve avizovaly, že ji nadále provozovat nechtějí, a městu ji nabídly za 38,6 milionu korun.

14. června 2024

Autor: