Bakterie vyhnala studenty ze sprch, někteří mají zdravotní problémy - regiony.impuls.cz

Bakterie vyhnala studenty ze sprch, někteří mají zdravotní problémy

  16:53
Umýt se ve studené vodě nebo se jít vysprchovat do jiné budovy. Jiná možnost studentům Technické univerzity v Liberci nezbývá. Zdraví až 1 600 studentů na harcovských kolejích opět ohrožuje legionella. Třetina z nich požaduje po univerzitě definitivní řešení a snížení kolejného.
Studentům komplikuje život na kolejích výskyt legionelly | (0:44) | video: iDNES.tv

Její kapénky mohou způsobit i těžší zápal plic. O tom, že se na vysokoškolských kolejích sprchují kontaminovanou vodou s obsahem legionelly, ale nemělo na 1 600 studentů Technické univerzity v Liberci do minulého týdne ponětí.

I přesto, že univerzita ani krajská hygienická stanice nemají v této souvislosti na kolejích univerzity nahlášené žádné onemocnění, řada studentů se v nedávné době potýkala se zdravotními komplikacemi. Od dýchacích obtíží, dlouhodobých nemocí přes nutnost opakovaného užívání antibiotik až po zápal plic.

Krajská hygienická stanice Libereckého kraje (KHS LK) vydala 29. listopadu zákaz sprchování teplou vodou v budovách A, B, C a E na kolejích Technické univerzity v Liberci (TUL) v Harcově. V šesti ze dvanácti vzorků, které hygienici odebrali 19. listopadu, odhalili nadlimitní výskyt bakterie legionelly.

Šíří se nebezpečná bakterie. Po nákaze z vody zemřelo letos už 48 lidí

„Zhruba od 13. listopadu se mi objevily obtíže podobné nachlazení a chřipce. Léčila jsem se sama za pomoci dostupných léků, ale situace se horšila,“ popisuje jedna ze studentek ubytovaná na bloku B. Následně trpěla bolestí svalů a hlavy, přidaly se vážné dýchací obtíže.

„20. listopadu jsem šla k lékařce, která mi diagnostikovala zánět průdušek a napsala týdenní antibiotika. Myslím si, že souvislost tam je, bohužel v té době ještě nebyla informace o legionelle veřejná. Tak jsem doktorce tuto informaci nesdělila, a nemohla mě tudíž na tuto možnost otestovat,“ dodává.

Ve svém okolí zaznamenala lidi s mírnějšími obtížemi, jako jsou únava, bolesti hlavy či nachlazení. „Otázkou je, zdali to prostě není jen ze změny počasí,“ zamýšlí se. Z kohoutkové vody ale pro jistotu nechce ani vařit, pít ji nebo s ní mýt nádobí. Raději pije kupovanou vodu a preferuje studenou kuchyni.

Zákaz sprchování teplou vodou

Vedení kolejí, které v souladu s nařízením krajských hygieniků zakázalo sprchování teplou vodou na čtyřech kolejních blocích, zajistilo náhradní sprchy ve volných buňkách na bloku F. A přes víkend také ve sportovních halách na katedře tělesné výchovy.

„Na náhradním bloku nestačí bojler, a proto tam také není teplá voda. Takže já osobně jsem šla tento týden do bazénu, abych se mohla osprchovat. Další kamarádi využívají třeba sauny,“ prozrazuje studentka s iniciály Š. N.

Pavla Kratochvílová se z bloku A vydává za teplou sprchou na budovu F, kde ale před dvěma dny tekla z kohoutku jen studená voda. Procházet s mokrými vlasy v minus dvou stupních Celsia ji také netěší. I ona před třemi týdny bojovala s nemocí a horečkou.

„Posléze se chřipka vyvinula v kašel a rýmu. Trvalo asi čtrnáct dní, než jsem se z toho kompletně dostala. Vzhledem k tomu, že trvá deset dní, než přijdou výsledky testů vody, což vyplývá z vyjádření paní kvestorky, je rovněž možné, že jsem se šťastně koupala v legionelle déle než deset dní,“ shrnuje. Za dobu jejího čtyřletého studia se bakterie na kolejích prý objevila minimálně třikrát.

Žádnému z bloků se v minulosti legionella nevyhnula, potvrzuje mluvčí TUL Radek Pirkl. Nynější situaci začala univerzita podle něj neprodleně řešit. Po konzultaci s krajskými hygieniky nasadila všechny dostupné prostředky. Od dávek chemie, zvýšení teploty v bojlerech až po extra opakované navyšování teplot až na 70 stupňů každou noc.

Otevřený dopis vedení

Typickým zdrojem nákazy legionellou ve velkých ubytovacích zařízeních bývá podle Pirkla potrubí, kterým v nějakém období protéká méně vody. „Najít preventivní řešení při typu provozu, který na kolejích či v hotelech je, je z tohoto pohledu hodně hodně složité,“ uzavírá.

Dosavadní řešení prováděná TUL nepovažuje studentka Pavla Kratochvílová za dlouhodobě udržitelná. Opakovaně vracející se legionelly chce koleje zbavit natrvalo. Jak? Navrhuje vytápění vody na 66 stupňů Celsia namísto 55 stupňů a zajištění správné cirkulace vody v potrubním systému.

Jak zabíjí legionella. Experti radí odpouštět vodu a seniorům omezit sprchování

„Dále bych provedla systematickou výměnu sprchových hlavic, ve kterých se může legionella usazovat. Vzhledem k tomu, že jsme se legionellou sprchovali deset a více dní, je potřeba to zvážit. V neposlední řadě bych termické šoky prováděla pravidelně přibližně jednou týdně,“ nastiňuje změny, které by podle ní mohly pomoci.

Se spolužákem Tadeášem Kieslem sepsali jménem studentů z dotčených bloků otevřený dopis, v němž vedení kolejí Harcov vyzvali k účinnému a dlouhodobému řešení.

Skoro šest set studentů, kteří se s obsahem dopisu ztotožnili, apelovalo na vedení kolejí, že problém s legionellou narušuje jejich právo na nerušené užívání pronajatého prostoru a značně snižuje kvalitu jejich bydlení. Dále požadovali definitivní a efektivní řešení problému s opakovaným výskytem bakterie, které zajistí, že kvalita dodávané vody bude odpovídat hygienickým standardům dlouhodobě. Nadto požadovali slevu na kolejném.

Studentům, na jejichž blocích platí zákaz sprchování teplou vodou, se snížilo kolejné od 29. listopadu až do vyřešení problému o třetinu denní ceny, tedy o 40 korun za den.

Studenti zahltili hygieniky dotazy

Úplné odstranění bakterie v rozvodech teplé vody ve velkých budovách, které poskytují ubytovací služby, může být podle mluvčí KHS LK Zuzany Balašové velmi komplikované.

Ze studií vyplývá, že mezi účinná opatření patří termická a chemická dezinfekce teplé vody. Pomáhá také eliminace slepých ramen rozvodů teplé vody či údržba koncovek rozvodů, jako jsou sprchové hlavice. „Vydávané zákazy užívání teplé vody KHS LK běžně nezveřejňuje, je to povinnost provozovatele ubytovacího zařízení informovat své klienty,“ říká mluvčí krajských hygieniků.

Ubytovaní studenti TUL však KHS LK zahltili velkým množstvím dotazů, proto hygienici publikovali na svém webu podrobnější informace včetně odkazu Státního zdravotního ústavu, který sumarizuje symptomy legionářské nemoci způsobené legionellou, riziková místa, jak a kde se jí dá nakazit, nebo podmínky podporující množení této bakterie.

V pátek 6. prosince provede TUL kontrolní vzorky vody a 16. prosince bude znát výsledky odběru. Minimálně do té doby platí zákaz sprchování teplou vodou na čtyřech zmíněných blocích.