„I přes maximálně šetrný postup se nevyhneme v průběhu několikaleté realizace pokácení zhruba stovky stromů, zejména smrků,“ informoval Lukáš Michvot z odboru rozvoje města.
Probíhá příprava projektové dokumentace, kterou zpracovává architekt Jiří Kňákal. Ten mimo jiné ovlivnil podobu Činoherního studia nebo kampusu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem či České spořitelny v České Lípě. Jeho návrh respektuje myšlenky a historický návrh rozvoje jedinečného hřbitova od Hartwiga Dittricha z roku 1930.
U hřbitova se objevily makety zastřelených Němců. Rozdmýchaly staré spory![]() |
„Plánované úpravy Lesního hřbitova vychází z nedostatečné kapacity míst pro urnové hroby. A rovněž ze špatné orientace již dokončených urnových hrobů a cest, kdy naši předchůdci v dobách socialismu nerespektovali historický koncept hřbitova,“ osvětlil starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.
Více hrobů, cest i světel
Díky revitalizaci se navýší počet míst pro urnové hroby, rozšíří se síť veřejného osvětlení a vodovodu, přibudou nové cesty a zvýší se také bezpečnost návštěvníků.
Kvůli finanční náročnosti město rozloží projekt do několika let. Bude mu předcházet biologické hodnocení znalce, který má za úkol dvanáct měsíců, tedy v průběhu jednotlivých ročních období, monitorovat výskyt zdejších živočichů.
Návrh architekta Kňákala podle Michvota dodržuje platné vyhlášky, dopravní normy pro chodce, bere v potaz hydrogeologické podmínky i výškové uspořádání areálu. Chodníky s mlatovým povrchem budou široké a obousměrné, odvodňování zajistí jednostranný žlab. „Celý projekt musí nejdříve projít schvalovacím procesem dotčenými orgány,“ zdůraznil Michvot.
Lesní hřbitov, který založil v letech 1907 až 1909 Rudolf Schlegel, je od roku 1994 registrovaný jako významný krajinný prvek. Každoročně zde koncem jara rozkvétají stovky rododendronů.
17. listopadu 2016 |