„Je to náš dárek k jeho jubileu. Milan Kunc oslavil na konci loňského roku osmdesáté narozeniny,“ vysvětluje ředitel galerie Filip Suchomel, podle kterého se Kunc řadí mezi nejvýznamnější české autory současnosti. Jeho díla jsou známá po celém světě, k vidění byla například v USA, Nizozemsku či Itálii.
„Dovolím si tvrdit, že patří do první desítky autorů poslední čtvrtiny 20. a počátku 21. století. A který je snad jako jediný autor zastoupen v takovém množství zahraničních sbírek. Je to neuvěřitelné množství institucí. Je velkým mostem mezi uměním západu a východu,“ pokračuje ředitel.
Výstava s názvem A krása bude! mapuje Kuncovu tvorbu od konce 70. let až do současnosti.
„Ve svých dílech divákům nabízím různé pohledy na naši civilizaci, silně se v nich projevuje i to, že jsem většinu svého života strávil v exilu. Významově a tematicky vycházím z reálií západního světa, který byl tehdy jedinečný a neopakovatelný, a také z liberalismu 60. let 20. století, jenž byl opakem k naší totalitní normalizaci,“ míní Kunc.
„Například dvakrát jsem žil v New Yorku, poprvé v osmdesátých letech, a ten vliv byl obrovský. V Československu se toho moc dělat nedalo. Já měl možnost být u pramene nejkreativnější doby a inspirace. To mě hodně ovlivnilo.“
Pop-art z východu
Milan Kunc se narodil v roce 1944 v Praze. Studoval na pražské Akademii výtvarných umění, ale po sovětské okupaci Československa emigroval v roce 1969 do Německa. Zde se dostal na Státní uměleckou akademii v Düsseldorfu. Postupně se etabloval jako významný postmoderní malíř.
Ve své tvorbě kombinuje jednak prvky surrealismu, jednak se prosazuje svou variantou „východního“ pop-artu. Díla vystavená v Liberci pochází z různých period a vznikla na různých místech. „Vždycky jsem někam jel, tam jsem maloval, vystavoval a prodával a pak se posunul dál,“ ohlíží se do minulosti autor.
Kromě výstavy Milana Kunce zahájila galerie i dvě další expozice. Na jarní sezonu spojila síly s německou partnerskou institucí Kunstsammlungen und Museen v německém Augsburgu a společně připravily výstavu výběrů z malby a grafiky 17. a 18. století.
„Augsburg, jedno z významných měst v Bavorsku, hrálo v období baroka klíčovou roli nejen v politickém a hospodářském životě, ale i v oblasti umění a kultury. V 17. a 18. století šlo dokonce o jedno z nejvýznamnějších uměleckých center v německy mluvících zemích. Barokní umění v Augsburgu je bohaté na církevní i světské stavby, obrazy a sochy a častokrát je spojeno s významnými umělci, kteří působili na místní scéně,“ komentuje společný projekt jedna z jeho kurátorek Julia Quandt.
„Na výstavě v liberecké galerii představujeme obrazy z naší stálé expozice, ale také díla z depozitáře, která byla dosud k vidění jen zřídka,“ podotýká kurátorka.
Podpora začínajících umělců
Liberecká galerie se rozhodla podpořit také začínající umělce. Vedle pražské UMPRUM tu svá díla nově prezentují i studenti navazujícího magisterského studijního programu Design – textil, oděv, sklo, šperk Technické univerzity v Liberci.
„Výstava je příkladem toho, jak studium v novém programu umožňuje nejen rozvíjet technické dovednosti, ale i odvážně a inovativně přistupovat k materiálům a formám. Chce tak ukázat technologické inovace a kreativní přístupy, ale zároveň se snaží být otevřenou platformou pro reflexi společenských a environmentálních otázek, jež jsou pro současnou generaci umělců velmi aktuální,“ dodává kurátorka výstavy Lenka Patková.