Motorkáři se naučí jezdit bezpečněji, aplikace vyhodnotí jejich chyby a rizika

  8:12
Vědci z liberecké univerzity s instruktory autoškol chtějí učit motorkáře jezdit bezpečněji. Vyvíjejí a testují speciální zařízení, které vyhodnotí styl jízdy a poukáže na možná rizika.

Testování nové technologie na okruhu | foto: TUL

Zatím 265 těžce zraněných a 66 usmrcených. Jako alarmující označil v září letošní motorkářskou statistiku Jiří Novotný, instruktor z Týmu silniční bezpečnosti a zástupce Asociace Autoškol ČR. Sezona začala brzy a je charakteristická vysokým počtem těžce zraněných a usmrcených lidí.

„Jen od začátku letošního roku do konce srpna na našich silnicích zemřelo 66 motocyklistů, což je o 24 procent více než loni za stejné období,“ uvedl Novotný, podle nějž vše nasvědčuje tomu, že letošní rok překoná rok 2023, kdy se jízda na motorce stala osudnou 74 motorkářům.

„Nejvyšší počet usmrcených nebo vážně zraněných přitom navíc spadá do věkové kategorie 35 až 44 let,“ upozornil.

Neradostné statistiky chtějí Asociace autoškol ČR, Asociace polygonů Autoklubu ČR a Technická univerzita v Liberci (TUL) zvrátit s pomocí technologií, jako je telemetrie a umělá inteligence. Univerzitní tým vyvinul softwarovou aplikaci, se kterou instruktoři a začínající nebo zdokonalující se motorkáři projedou vytyčený okruh. Speciální zařízení přesně vyhodnotí styl jejich jízdy a odhalí i možná rizika, která by mohla vést ke kolizi.

Součástí vyvinutého zařízení je také gyroskop, akcelerometr či špičková GPS. „Celkem přesně zjistíme, jak rychle nebo jak plynule jezdec projíždí zatáčku, kdy začíná motorku klopit nebo kdy začne přidávat plyn a jakou drží stopu,“ popsal vedoucí projektu Marián Lamr z Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL.

Stěžejní je průjezd zatáčkou

Autoškoly díky tomu získají přesná data z jízdy žáka a instruktora, která pak mohou porovnat, a instruktoři následně ukázat žákům případné odlišnosti a chyby. Podle Lamra jsou stěžejní zejména reakce řidiče před zatáčkou, v zatáčce a výjezd ze zatáčky.

Vyvinutý systém tvoří tři části. Sestává z přístroje pro telemetrii, který motorkář veze s sebou. Dále z mobilní aplikace pro sběr dat a z modulu pro zpracování a vyhodnocení dat z jízdy. Na projektu IMETAS pracuje tým dva a půl roku a nyní zařízení intenzivně testuje. Vědci získávají data z okruhů, která jim zajišťují garanti ze zmíněných asociací.

„S motorkou, na níž je namontováno speciální zařízení, absolvovali profesionální instruktoři asociace na českých okruzích už na tři tisíce jízd. Jezdci na okruzích vytrvale sbírají data o správných a špatných jízdách a vědci je načítají a vyhodnocují,“ přiblížil Adam Pluhař z tiskového oddělení TUL.

Na motorce umírají čtyřicátníci. Nehod je v půlce sezony nejvíc za pět let

Nadto vědci pomocí algoritmů strojového učení a neuronové sítě pracují na tom, aby systém dovedl automaticky rozpoznat správné, nebo špatné projetí zatáčkou. Oproti motorkářským telemetriím, které využívají závodníci, aby odhalili své skryté rezervy a jízdu zrychlili, ale cílem vědců je, aby motorkáři jezdili správně, vyhýbali se nehodám. A přežili.

„Chceme motorkáře naučit držet ideální stopu, aby zatáčky projížděli správně a bezpečně. Vidíme v tom systému velký potenciál, který může posunout výuku o obrovský kus dopředu,“ shrnul Novotný, který se zapojil také jako jeden z testovacích jezdců. Projekt bude trvat do poloviny příštího roku.