Návěs plný skla i návrat vody do lázní. Oblastní galerie zahájila sezonu

  10:44
Lážo plážo. Tak zní název letní sezony, kterou zahájila Oblastní galerie v Liberci. Návštěvníci tu zhlédnou hned tři dlouhodobé výstavy a k tomu na ně jen do neděle čeká unikátní výstavní prostor Designblok Cosmos na zahradě.

Ten ve spektakulární metalické kapsli na šesti kolech přiváží originální skleněná díla deseti předních českých designérů. Putovní výstava se v Liberci představuje po pražské premiéře a první zahraniční zastávce v Miláně.

„Projekt Designblok Cosmos jakožto reprezentativní výstava českého designu a národní prezentace České republiky na festivalu Milano Design Week byl připravován více než dva roky. Mám radost, že expozici v Miláně navštívili nejen významní designéři, kurátoři a novináři, ale také dalších osmdesát tisíc návštěvníků, kteří nejen prostřednictvím sociálních sítí vyslali zprávu o výjimečnosti a vysoké úrovni českého designu do celého světa,“ říká ředitelka festivalu Designblok Jana Zielinski.

Výstava uvádí autory, kteří jsou s festivalem pevně spjati – Jakuba Berdycha Karpelise, studio DECHEM, Lucii Koldovou, Václava Mlynáře, Lukáše Nováka, Jiřího Pelcla, Ronyho Plesla, Tadeáše Podrackého, Maxima Velčovského a Jana Plecháče, který je zároveň autorem inovativního architektonického řešení.

Pro výstavu byl na míru upraven návěs nákladního automobilu, který se po zaparkování v požadované lokaci rozloží na výstavní plochu o velikosti 65 metrů čtverečních. Interiér pokrývá 170 zrcadel, exteriér je zahalen do stříbrného reflexního pláště. Návštěvníky bude těšit do neděle 23. června.

Další z výstav, tentokrát už uvnitř galerie, nese název Přitažlivost. Jejím autorem je Milan Houser, který zde představuje díla vytvořená z ikonických akrylů, luminiscenčních pigmentů i zmagnetizovaných částic.

Díky jedné z instalací se tak do bazénové haly někdejších lázní znovu vrátila voda, byť tentokrát ve zlaté barvě.

Liberecká galerie představuje mimo jiné na jedné z výstav s názvem Přitažlivost díla Milana Housera.

„Milan Houser patří k nejvýraznějším postavám české soudobé výtvarné scény. Jeho díla často připomínají jakási neznámá vědecká sdělení, tajemné diagramy provedené sofistikovanými laboratorními přístroji a vlastně podtrhují Houserův dlouhodobý zájem o fyziku, chemii či kosmologii,“ říká kurátor výstavy Filip Suchomel.

Těžká práce i příběh Ještědu

Na návštěvníky čeká i výstava Dagmar Šubrtové Někdy z dálky doléhá vše. Její sochařská práce je protikladem ke stereotypnímu myšlení žen sochařek, neboť ji zajímá tvrdá, hutní a těžká práce se svařováním. V neposlední řadě se lidé můžou těšit na výstavu Příběh hory Ještěd výtvarníků žijících v jejím okolí.

„Liberec byl až do konce druhé světové války městem s převážně německým obyvatelstvem, které doplňovala aktivní česká menšina. Na pozadí ještědské siluety se tak rozehrává životní a umělecký příběh malířů a grafiků, kteří se místní krajinou zabývali a zabývají,“ představuje východiska výstavy kurátorka Jana Farská Hájková.

Výstava Horizont hory: Krajina pod Ještědem je volně spojena s výročím sto let od narození Karla Hubáčka, zakladatele architektonické kanceláře SIAL a tvůrce horského hotelu.

Autor: