Fotbalové hřiště dostalo nový drenážní systém, automatické zavlažování a nový trávník. Po rekonstrukci je původní tribuna, ovál kromě zábradlí lemují travnaté valy. V areálu poslouží atletům nová polyuretanová šestidráha s osmi drahami v cílové rovince.
Součástí je i vodní příkop, dále sektory pro vrh koulí, skok do dálky, do výšky a o tyči, dvě rozběžiště pro hod oštěpem a vrhačská klec pro hod diskem a kladivem. Areál ale využijí nejen sportovci, na konci cílové rovinky se tyčí hasičská tréninková věž, která navíc nabízí rozhled po celém stadionu.
„Naším cílem bylo připravit plnohodnotný atletický stadion, na němž by mohly probíhat soutěže na celonárodní úrovni,“ uvedla Lenka Havlová, ředitelka Sportovního centra Semily. „Nezapomněli jsme ani na požární sport – sportoviště mělo zároveň splňovat podmínky pro tréninky a soutěže dobrovolných hasičů a členů hasičského záchranného sboru. Současně jsme chtěli zachovat rozměry fotbalového hřiště pro mládežnické zápasy.“
Stadion využijí dopoledne hlavně školy, odpoledne místní sportovní kluby a veřejnost, víkendy pak budou patřit především turnajům, mistrovským utkáním a závodům. Tréninky a závody na dráze, tedy ty atletické a částečně i hasičské, budou probíhat už od začátku provozu.
Kvůli čerstvě osetému trávníku budou muset požární útoky a fotbalové tréninky několik měsíců počkat. Stadion je pro školy a kluby vybavený náčiním a nářadím.
Stadion slouží od šedesátých let
„Do budoucna v areálu plánujeme i další investice, především výstavbu nových kabin a provozních prostor, pak také novou tribunu s úložnými prostory u cílové rovinky,“ doplnil místostarosta Semil Tomáš Sábl.
Stadion už rekonstrukci nutně potřeboval. Původní čtyřsetmetrový škvárový ovál s centrálně umístěným fotbalovým hřištěm postavili v šedesátých letech minulého století a do roku 2023 sloužil místním sportovcům v téměř nezměněné podobě.
Semilská radnice se proto rozhodla pro celkovou opravu, která začala v březnu 2024. Původní předpoklady počítaly s cenou 86 milionů korun, nakonec práce přišly na 62 milionů korun. Pomohly také dotace od Národní sportovní agentury a Libereckého kraje, město zaplatilo 15 milionů korun.
Ve čtvrtek 10. dubna při slavnostním otevření zahájí program závod na novém běžeckém oválu, v němž se na start jako první postaví významné osobnosti. Pak se na jednotlivých sportovištích představí místní atleti, dobrovolní hasiči či žáci střední školy oboru Požární ochrana a členové hasičského záchranného sboru. Program odpoledne zakončí závod štafet a pak si lidé budou moci vše prohlédnout a vyzkoušet.
„Po slavnostním otevření atletického stadionu již počítáme se zahájením běžného provozu,“ dodala Havlová. „Ač je celé sportoviště pod zámkem, chceme ho zpřístupnit co nejvíce a nastavíme tedy režim a otevírací časy v co největším rozsahu.“