Stěhování za čtvrt miliardy. Překladiště odpadu v Jablonci čeká přesun

  8:24
Překladiště odpadu v Jablonci nad Nisou se přesune z areálu na Proseči do bývalé teplárny Brandl. Stěhování by mělo přijít na čtvrt miliardy korun. Prázdné místo v Proseči by mohly do budoucna zaplnit zaplnit nové byty.

Překladiště odpadu se v Jablonci přesune z areálu na Proseči do bývalé teplárny Brandl. Stěhování by mělo přijít na čtvrt miliardy korun. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Od konce devadesátých let je v sousedství bytové zástavby v Proseči překladiště, kterým ročně projde patnáct tisíc tun odpadů, včetně stavební suti. Vedení města chce nyní směnit pozemky na Brandlu se společností Severočeské komunální služby za pozemky v Proseči, které by v budoucnu měly posloužit bytové výstavbě.

„Působím v Jablonci ve společnosti Severočeské komunální služby od roku 2000 a celou dobu diskutujeme s vedením města, kam přestěhujeme naše zařízení. Všichni dobře víme, že Proseč je vhodná na bytovou výstavbu a na úplně jiné zájmy, než jsou odpady,“ vysvětlil ředitel SKS Zdeněk Faistaver. Jenže nové místo se městu posledních dvacet let nedařilo najít.

Nakonec zvítězil Brandl, areál bývalé teplárny, kterou z části vlastní Jablonecká energetická. Ta však areál nevyužívá. „Jsem velmi rád, že se podařilo uzavřít memorandum o přesunu, a že se dvůr s překladištěm přestěhuje z Proseče do místa, které nemá sousedy a nebude nikomu překážet. Zároveň jsem smutný z toho, že to trvalo tak dlouho. Jablonec si rozhodně už dávno zasloužil důstojné místo pro nakládání s odpady,“ řekl jablonecký primátor Miloš Vele, který o přesun usiloval ještě z dob, kdy na magistrátu zastával funkci náměstka.

Stěhování zaplatí komunální služby

Podle odhadů přijde celá akce na čtvrt miliardy korun a vše zaplatí Severočeské komunální služby. „Po podepsání memoranda začneme zpracovávat studii využitelnosti tohoto území, projektanti to tam musí vymyslet a nějakým způsobem to tam poskládat. Do směny potom budou vstupovat jenom pozemky, které budou nutné pro odpadové hospodářství,“ řekl Vele.

Studii na využití areálu chce mít radnice hotovu ještě letos. Nezbytný bude i posudek dopadů na životní prostředí (EIA). „Podle platného Územního plánu Jablonce nad Nisou jsou objekty překladiště v Proseči v zastavitelné Ploše bydlení – příměstské, takže ideální pro rodinné domy. Podmíněně přípustné jsou domy smíšené funkce, bytové domy, občanské vybavení a další, ale pouze pokud jsou slučitelné s bydlením. Další pozemky v lokalitě v majetku SKS, případně města, jsou nezastavitelné,“ nastínila budoucí vývoj na Proseči mluvčí magistrátu Jana Fričová.

Současné čtyřhektarové překladiště na Proseči vlastní Severočeské komunální služby a nachází se tam překládací stanice odpadu, třídírna, kompostárna, recyklační plocha stavebních odpadů, zázemí a skladové prostory pro kontejnery. Jenže jsou nedůstojné už z hlediska blízké bytové zástavby.

Podle primátora je nejlepší lokalita bývalého průmyslového areálu na Brandlu, která je už několik let nevyužívaná. V minulosti tam stál mlýn, pak textilní továrna, později plynárna, elektrárna a v posledních letech teplárna, která zásobovala velkou část města teplem a teplou vodou. Při revitalizaci teplárenské sítě za 260 milionů korun však provoz teplárny v roce 2016 skončil a budovy byly postupně rozebrány, 162 metrů vysoký komín odstřelili v září 2021.

25. září 2021