Liberečané považují podle průzkumu za největší problém města dopravu. Zejména jeho průjezdnost, stav silnic a chodníků i nedostatek parkovacích míst. Nejnovější šetření ale také ukázalo, že téměř čtyři pětiny obyvatel jsou zde se životem spokojené a doporučily by bydlení v této lokalitě i svým známým.
„V rámci místní agendy a veřejných projednávání nebo fór s námi veřejnost komunikuje často. Chtěli jsme si ale ověřit a potvrdit některá témata, na která nás lidé upozorňují, právě pomocí kvalitního a rozšířeného sběru dat renomovanou agenturou,“ reaguje náměstek primátora pro městské bydlení Jan Hruška na argumenty lidí, kteří kritizují význam podobných průzkumů v dnešní době sociálních sítí.
Šetření vyšlo město na zhruba 560 tisíc korun. Provedla ho agentura STEM/MARK, sběr dat probíhal od poloviny června do poloviny července letošního roku. Celkem na rozsáhlé dotazníkové šetření odpovídalo 811 obyvatel formou osobních i on-line rozhovorů.
Průzkum se zaměřil kromě zmíněného také na témata jako veřejná aktivita občanů, komunikace s radnicí, bezpečnost nebo třeba třídění odpadu.
Z odpovědí respondentů vyplývá, že vedle zlepšení dopravní situace ve městě by část občanů uvítala, aby se radnice více zaměřila na vzhled a čistotu silnic i parků, údržbu městské zeleně nebo právě na bezpečnost.
„Předběhli jsme čas“
„Jsem rád, že u některých témat jsme v podstatě předběhli čas. Například do opravy a údržby silnic a chodníků jsme letos, tedy ještě před zadáním průzkumu, investovali nejvíce peněz za několik let. A sice částku přes 300 milionů, tedy čtyřikrát více než dříve,“ vyčísluje primátor Liberce Jaroslav Zámečník.
Řada lidí by byla ráda také za lepší komunikaci ze strany místních politiků, což se podle Jana Buriance, spoluautora a garanta sociologického průzkumu, příliš neliší od požadavků občanů jiných krajských měst.
„Liberečané mají zájem o dění ve městě. Nicméně uvítali by, kdyby radnice zintenzivnila komunikaci a nabídla více možností, aby lidé měli dostatek prostoru ovlivňovat veřejné dění a území, kde žijí a které mají rádi,“ podotýká.
Z liberecké „Fügnerky“ mizejí temná zákoutí. Terminál bude bezpečnější |
„Celkem 27 procent dotázaných například souhlasí s tím, že má běžný člověk možnost ovlivňovat dění, projekty a opatření v Liberci. Větší optimismus v této otázce mají spíše mladší lidé ve věku 18 až 44 let, naopak nejvíce pesimističtí jsou v tomto lidé nad 60 let,“ přidává zajímavost Burianec.
Pozitivně vnímají občané města svou osobní bytovou situaci. Rádi by ale, aby radnice více podporovala například výstavbu startovacích bytů pro mladé. Kriticky naopak místní zhodnotili nedostatek veřejných toalet v centru města a počet brownfieldů.
Co se týká městské hromadné dopravy (MHD), tu podle průzkumu využívá denně třetina obyvatel, což je častěji, než je celostátní průměr. Slabší pětina občanů MHD nejezdí vůbec.