Lidé se v Semilech rozloučili s Věrou Plívovou-Šimkovou, legendou dětského filmu

  12:00,  aktualizováno  15:39
Poslední rozloučení s režisérkou Věrou Plívovou-Šimkovou se konalo v sobotu ve Sboru Dr. Karla Farského v Semilech. Autorka dodnes oblíbených dětských filmů zemřela 13. října 2024 v devadesáti letech.

Dorazili napřed nejbližší příbuzní – syn a dcera s rodinami. Pozůstalí přinášeli kytice a věnce. Před kostelem stál černobílý portrét režisérky s kamerou. Mezi hosty byla starostka Semil a nově i senátorka Lena Mlejnková nebo Michael Dymek, který si zahrál ve filmu Páni kluci.

Obřad začal ve 14 hodin čtením z bible a modlitbou. Sál byl zcela zaplněný, řada lidí stála. Venku byly dokonce reproduktory pro přenos zvuku. Dětský sbor zazpíval tři písně z muzikálu Přijela k nám pouť, mimo jiné skladbu Žluťásku, a zazněla také hudba z filmu Krakonoš a lyžníci, třeba píseň On je náš pán.

Farář Benjamin Mlýnek přečetl shrnutí života Věry Plívové-Šimkové, které napsal její syn Tomáš Šimek. V něm například stálo, že se v tomto kostele v roce 1959 vdávala, a taky zde měl později pohřeb její manžel.

Český výletník: Vynález je to čerchmantský. Po stopách filmu Krakonoš a lyžníci

„Loučíme se s naprosto mimořádnou osobností,“ uvedla Lena Mlejnková. „Byl to krásný obřad, děkuji všem, kdo se přišli s paní režisérkou rozloučit. Ve chvíli, kdy zazněly tóny z jejích filmů nám bylo všem hrozně smutno, ale zároveň cítím velký vděk za všechno, co v našem kraji zanechala za úžasnou stopu a že je tady celá rodina. Jsem vděčná, že měla ráda tento kraj a prožila krásných a plodných devadesát let,“ uvedla. Mezi řečníky nechyběla ani Anna Stichenwirthová, která natočila dokument o Věře Plívové-Šimkové.

„Bylo to strašně krásné s ní pracovat. I dnešní rozloučení bylo krásné a ona se vždycky loučila mějte se dobře a mějte se rádi,“ řekl Michael Dymek po obřadu.

RECENZE: S dětmi se probudila, bez nich zhasla. Věra Plívová-Šimková

Obřad skončil zhruba po hodině. Mužští rodinní příslušníci pak odnesli rakev do auta před kostelem, zněl u toho Ennio Morricone, zvonil zvon a lidé se začali rozcházet.

Bohatá filmařská kariéra

Režiséra a scenáristka Věra Plívová-Šimková se narodila v Lomnici nad Popelkou a k filmové tvorbě pro děti tíhla už během studií na pražské FAMU pod vedením Bořivoje Zemana, režiséra pohádek Pyšná princezna, Byl jednou jeden král nebo Šíleně smutná princezna. Definitivně se pro tvorbu pro dětské diváky rozhodla při natáčení detektivního filmu pro mládež Případ Lupínek, kdy asistovala Václavu Vorlíčkovi.

Kde řádili Páni kluci. Malý výlet po stopách staré dobré železnice

V roce 1965 debutovala celovečerním snímkem Káťa a krokodýl, který zvítězil na festivalu dětských děl v Gijonu. Následovaly dodnes reprízované snímky jako Lišáci, Myšáci a Šibeničák – s Janem Krausem v jedné z hlavních dětských rolí – muzikál Přijela k nám pouť s písničkami Petra Skoumala, kde hrály pozdější hvězdy jako Marek Vašut, Zuzana Bydžovská nebo Miroslav Vladyka, či přepis literární klasiky Marka Twaina Páni kluci, kde z Toma Sawyera a Hucka Finna udělala Tomáše a Huberta. A nezapomeňme na tlouštíka zvaného Štrůdl, který „pumpoval vodu do sta“.

Po filmech Jak se točí Rozmarýny a Brontosaurus následovala stálice vánočních televizních obrazovek Krakonoš a lyžníci. Z jejích dalších filmů zmiňme komedii Hledám dům holubí, k níž hudbu napsala dvojice Michal Pavlíček a Michael Kocáb, rodinný film Artuš, Merlin a Prchlíci a snímek Kruh, kterým v roce 2001 filmařskou kariéru ukončila.

Autoři: ,