Dvě stovky věřitelů, dluh téměř tři sta milionů. Zkrachovalý Brex čeká konkurz

  8:26
Významná stavební firma Brex, která působila především v Libereckém kraji, vzala zpět žádost o reorganizaci, kterou v květnu podala u Krajského soudu v Liberci společně s návrhem na insolvenci. Hlavním důvodem je hromadný odchod zaměstnanců.

Stavební firma Brex se jako subdodavatel podílela také na přestavbě přehrady Harcov v Liberci. U této stavby však kvůli problémům firmy k výraznějšímu zpoždění nedojde. | foto: Jan Pešek, MF DNES

„Po podání návrhu však došlo u dlužníka k podstatným změnám, když větší část zaměstnanců dlužníka již nechtěla setrvat v zaměstnání u dlužníka a projevila zájem pracovní poměr ukončit,“ stojí v prohlášení, které poslal soudu jednatel společnosti Ivo Vrbka s tím, že zbývající zaměstnanci přijdou o práci posléze.

Proto jednatel společnosti návrh na insolvenci bere zpět, nesplňuje totiž podmínky pro reorganizaci a jako jediné a nejlepší řešení navrhuje na společnost uvalit konkurz. A tam půjde o stamiliony, protože během probíhajícího insolvenčního řízení, které skončilo k poslednímu červenci, se přihlásilo na dvě stovky věřitelů s celkovou výší pohledávek 276,6 milionu korun.

K největším věřitelům patří majetkově propojené firmy V-CON, Valbek EU a Valbek, které přihlásily pohledávky za bezmála 108,7 milionu korun. Jestli věřitelé dostanou peníze zpět a firma zaplatí všechny své závazky, není jisté, jelikož společnost na svém účtě měla v červnu zhruba čtyři sta tisíc korun. Zároveň již dříve firma uvedla, že v neproplacených zakázkách má třicet až čtyřicet milionů korun.

Stavební firma Brex míří do insolvence, pracovala i na opravě Liberecké přehrady

Společnost Brex čelila vážným problémům už v loňském roce, kdy se jí nepodařilo dotáhnout několik rozjetých zakázek, a to kvůli klimatickým problémům, a na jaře letošního roku nečekaně odstoupila od zakázky na rekonstrukci Lidových sadů v hodnotě 174 milionů korun.

Pomyslný hřebíček do rakve obřího stavebního průšvihu zatloukla Raiffeisenbank, která na konci dubna přišla s požadavkem, aby firma zaplatila kontokorentní a revolvingový úvěr v hodnotě přesahující 37 milionů korun. Tak velkým finančním obnosem však už firma nedisponovala a celou situaci řešila tím, že z většiny staveb stáhla své zaměstnance.

Devět krajských staveb v ohrožení

Liberecký kraj měl kvůli potížím stavitele v ohrožení celkem devět staveb a hodnota zakázek se vyšplhala na půl miliardy korun. Pracovníci například zmizeli z rekonstrukce vodní nádrže přehrady Harcov. „Brex figuroval pouze jako subdodavatel a nedá se předpokládat, že by došlo k výraznému zpoždění stavby,“ uvedla již dříve mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.

Kvůli insolvenci Brexu mají vážný problém třeba v Semilech, kde Brex v zakázce za sedmapadesát milionů korun stavěl dva domy pro postižené. Liberecký kraj musí hledat například novou firmu na závěrečné práce na zařízení Služby sociální péče Tereza.

„Co se týče semilského objektu Tereza, ten se zakonzervoval a na dodělání zbývající části stavby nyní vypisujeme nové výběrové řízení,“ řekl náměstek hejtmana Zbyněk Miklík. Celková nabídková cena firmy nesmí překročit částku necelých 63 milionů korun bez daně.

„Do konce roku bychom chtěli uzavřít smlouvu s nově vybranou společností. Ta bude mít na dokončení 300 dnů po převzetí staveniště. Rádi bychom objekt na přelomu let 2025 a 2026 vybavili a spustili do provozu. Tímto Liberecký kraj nicméně tak jako tak nabral – ne vlastní vinou – s otevřením objektu více než rok zpoždění, což mě velice mrzí,“ dodal Miklík.

Provizorní obnovení provozu

Špatná situace je také v Rokytnici nad Jizerou, kde firma na jaře ze dne na den opustila práci na rekonstrukci silnice II/294. Projekt, který společnost Brex vysoutěžila za nabídkovou cenu téměř 211 milionů korun, uvázl na mrtvém bodě a Krajská správa silnic Libereckého kraje musela zajistit provizorní obnovení provozu.

„Brex zmizel a už jsme ho neviděli. Smlouvu jsme vypověděli v půlce června a výsledkem je, že stavba, kterou řešíme od roku 2008, se bohužel protáhne o další rok,“ říká místostarosta Rokytnice nad Jizerou Bronislav Patočka, který nastínil, jaký bude další postup.

„Ve spolupráci s Libereckým krajem řešíme nového dodavatele, který na jaře příštího roku nastoupí na dokončení silnice. Nám jako městu žádná pohledávka nevznikla, jde pouze o roční prodlevu. Z trhu alespoň zmizí jedna špatná firma,“ dodal Patočka.

29. prosince 2023