Turów dostal povolení k těžbě do roku 2044, ekologové i místní jsou proti - regiony.impuls.cz

Turów dostal povolení k těžbě do roku 2044, ekologové i místní jsou proti

  8:40
Polsko rozhodlo, že důl Turów u hranic s Českem může těžit až do roku 2044. Proti těžbě ostře protestují ekologové i místní spolek.

Hnědouhelný důl Turów (27. dubna 2019) | foto: Jana Pavlíčková, MF DNES

Polské ministerstvo klimatu a životního prostředí v rozhodnutí argumentuje atraktivními pracovními místy a zlepšením makroekonomických ukazatelů. Vliv dolu na odtok vody z českého území hodnotí jako zanedbatelný.

„Polské úřady zapomínají, že nemohou rozhodovat bez ohledu na životní prostředí. Vstupem do Evropské unie se Polsko zavázalo, že bude respektovat předpisy tohoto společenství a za to bude získávat různé výhody, včetně financí. Nyní je však vidět, že Polsko tyto předpisy zcela ignoruje a poškozuje nejen lidi žijící na druhé straně hranic, ale i své vlastní obyvatele,“ okomentovala rozhodnutí polské strany právnička expertní skupiny Frank Bold Petra Kalenská.

Ministerstvo v rozhodnutí, které mají české ekologické organizace k dispozici, zcela ignorovalo protesty a námitky místních lidí i žalobu německého města Žitava. To leží hned za polskými hranicemi a na těžbu svého polského souseda si podobně jako česká strana stěžovalo opakovaně.

Experti, ekologické organizace a místní obyvatelé dlouhodobě upozorňují na fakt, že povolení pro těžbu je založené na nesprávném posouzení dopadů uhelné těžby na území České republiky, Polska i Německa.

Česká vláda v roce 2019 vydala nesouhlas k záměru Polska, které chtělo těžbu v dole Turów prodloužit až do roku 2044. Poláci tento nesouhlas ignorovali, a proto Česko podalo na důl žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie.

Až poté, co soud rozhodl o uzavření dolu a o pokutách za neuposlechnutí jeho rozhodnutí, začalo Polsko o těžbě v dole jednat. V únoru loňského roku podepsala česká vláda s Polskem dohodu o další těžbě a žalobu na důl následně stáhla.

Dohoda je nedostatečná, míní kritici

Dohoda je však podle ekologických organizací a místních obyvatel nedostatečná. „Polsko pokračováním těžby ničí životní prostředí a porušuje evropské právo. Smlouva s Českou republikou toto jednání kryje. Česká vláda prodala zájmy svých občanů a životního prostředí za miliardu korun. Voda z českého území přitom mizí dál. Bohužel nevíme jak moc, protože vláda nepochopitelně data o podzemní vodě tají,“ říká Nikol Krejčová z Greenpeace ČR.

České ministerstvo životního prostředí totiž stále nezveřejnilo informace o stavu podzemních vod, které slíbilo pravidelně vydávat. Kvůli těžbě totiž voda odtéká na polskou stranu a hladiny podzemích zásob v pohraničí klesají.

Podle Milana Starce ze Sousedského spolku Uhelná podepsaná dohoda české vládě svazuje ruce a brání jí zakročit proti porušování evropských předpisů.

„Nyní se tak může jen dívat, jak z českého území odtéká voda, a snažit se rychle postavit krizovou infrastrukturu, abychom nepřišli o pitnou vodu. Na ochranu našeho životního prostředí česká vláda zcela rezignovala,“ dodává Starec.

Zákonodárci podle něj navíc dali zelenou postupu polské vlády, kvůli kterému byl region okolo dolu Turów vyřazen z transformačního fondu Evropské unie.

Autor: