iDNES.cz

Vynálezy liberecké univerzity nadchly veletrh, nanopistole získala zlato

  13:58
Nanopistole, speciální sklokeramická plastelína i autonomní robotické vozítko. Vynálezy vědců z Technické univerzity v Liberci zabodovaly na soutěžním veletrhu technologických novinek a inovací Invent Arena v Třinci.

A240607_115415_liberec-zpravy_jape | foto: TUL

Nanopistole neboli příruční zvlákňovací přístroj měla na veletrhu světovou premiéru a získala zlatou medaili. Hlavní využití může mít v medicíně, filtraci či potravinářství. Nyní je v poslední fázi vývoje.

„Je to jedno z prvních mobilních zařízení na výrobu nano- a mikrovláken, které je na světě dostupné. Revoluční je i v tom, že se jím dají pokrývat plošné struktury ve 3D, a to kdekoliv potřebujete. Výhodou také je, že ke zvlákňování není zapotřebí vysoké napětí,“ uvedl Martin Bílek, vedoucí katedry textilních a jednoúčelových strojů Fakulty strojní liberecké univerzity.

Nano- nebo mikrovlákna lze vyrobit kdekoliv a pokrýt jimi prakticky cokoliv. Od listů stromu až po potraviny nebo chirurgické nástroje, aby se zabránilo přístupu mikrobů. Toto revoluční zvlákňování umožňuje právě nové mobilní zařízení vědců z Technické univerzity.

Liberecká univerzita je lídrem v oblasti patentů, předčí i větší školy

Další zlato získala na třineckém veletrhu speciální pěna. Materiál Porous Glass Plasticine (PGP) neboli porézní sklokeramickou pěnu, vyvinuli vědci na katedře sklářských strojů a robotiky Fakulty strojní TUL.

Materiál má široké uplatnění. Je možné jej použít jako designové stěny interiérů, které propouští jemné světlo a tlumí hluk, poslouží také k výrobě parfémovaných šperků, ale i jako součást filtračních zařízení.

„Z ocenění máme velkou radost. Jde o zcela nové využití skla,“ řekl Vlastimil Hotař, vedoucí výzkumného týmu, který PGP vyvinul. „Materiál jsme už dovedli do fáze, kdy se dá komerčně využívat. Splňuje požadavky na moderní progresivní materiály. Je ekologický, recyklovatelný a má přidanou estetickou hodnotu.“

Sklokeramická pěna se vyrábí ze stejných surovin jako sklo a vznikat může i ze skleněného recyklátu. Její výroba není finančně náročnější než výroba skla.

Vozítko s vlastním „myšlením“

Porotce na veletrhu nadchlo také samořiditelné užitkové vozidlo pro přepravu nákladu v obtížných podmínkách, které získalo stříbrnou medaili. Na jeho vývoji čtyři a půl roku pracoval tým šesti desítek odborníků z Technické univerzity. Vozidlo se díky vlastnímu „myšlení“ dokáže samo vyhýbat překážkám a optimalizovat naplánovanou trasu podle aktuální situace.

Je také vybaveno unikátním viděním, které umožňuje zařízení pro rozšířenou realitu. Na veletrhu představovali vědci malou plošinu Generace 0. Vzbudila velkou pozornost návštěvníků.

„Zařízení přilákalo pozornost studentů, ale i malých dětí. Chceme dělat špičkový výzkum, který bude inspirovat mladé lidi. Je to přirozená cesta k tomu, aby je začala zajímat technika a jednou se přihlásili na technické obory,“ poznamenal vedoucí multioborového vývojového týmu Michal Petrů.

Výrazné úspěchy na veletrhu liberecké vědce potěšily. „Máme z toho radost. Důležitější než medaile je ale to, že takovou přehlídkou demonstrujeme, že na vysokých školách nejsme jen teoretici, ale že jsou za námi inovativní a v praxi využitelné výsledky,“ dodal člen vývojového týmu Josef Skřivánek.

18. května 2023

zpět na článek