iDNES.cz

Světoví umělci Neo Rauch a Rosa Loy představují v Liberci stovku děl

  14:24
Výstavu dvou světoznámých německých umělců a zároveň životních partnerů Neo Raucha a Rosy Loy hostí Oblastní galerie v Liberci. Jde o jednu z nejdražších výstav, co galerie uspořádala.

Sdílí domácnost, psí slečnu Molly a teď také jednu z nejdražších výstav, která kdy byla v Oblastní galerii k vidění.

„Máme dnes skutečně velký svátek. Podařilo se nám ukázat výjimečné představitele současné světové malby,“ prohlásil ředitel galerie Filip Suchomel na čtvrteční vernisáži výstavy nazvané Verwobene Sphären.

Neo Rauch a Rosa Loy vystudovali prestižní lipskou Vysokou školu grafiky a knižního umění. „Jejich obrazy jsou především odrazem subjektivních, niterných emocí i reálných představ propracovaných do jedinečných vizuálních výpovědí. V malbě sice pracují s prvky realismu, ale neutuchající imaginace v jejich dílech zcela stírá hranici mezi sny a různými časoprostorovými rovinami, a to i díky vzájemnému partnerskému respektu a tvůrčí sebereflexi,“ pokračuje Suchomel, který se společně se svou ženou a zároveň rovněž kurátorkou Marcelou rozhodl jít netradiční cestou při sestavování výstavy obou umělců.

„A to propojit jejich nejvýznamnější díla s osobními předměty intimnější povahy, která vznikají při speciálních příležitostech. Chceme je představit jako autory, kteří se vzájemně doplňují a inspirují. Proto také není instalace oddělená, ale díla mezi sebou komunikují na jednotlivých patrech a vytvářejí propojenou sféru.

„Pojistná hodnota je vysoká“

Podle Suchomela jde o jednu z nejdražších výstav Oblastní galerie. „Pojistná hodnota je vysoká. Cenu neřeknu, ale je to hodně,“ naznačil ředitel.

Celkem se návštěvníkům představí přes sto větších či menších uměleckých děl. Na velkoformátových plátnech Neo Raucha probíhají zdánlivě nesouvisející příběhy, které malíř převypravuje osobitým jazykem expresivní imaginace, přičemž čerpá z hluboké znalosti především německé historie a evropské mytologie.

Rosa Loy ve svém křehkém malířském stylu propojuje prvky surrealismu – magického nadrealismu a ženské imaginace. Hlásí se k lokálnímu folklóru a lidové slovesnosti i kulturní paměti německých, potažmo saských dějin. Dalším nosným tématem jsou všudypřítomné vegetativní motivy.

Rosa Loy vystavuje v ČR poprvé

„Potěšilo by nás, kdyby se návštěvníci nechali nejprve pohltit sugestivní silou obrazů a následně dali volný průchod svému kreativnímu myšlení. Jinými slovy, kdyby si užívali přítomného okamžiku a až poté by v dílech hledali jejich význam. Pro Rosu je stěžejní, aby se její obrazy diváků vnitřně dotkly, a aby je lidé na určité úrovni uznali,“ říká k výstavě Verwobene Sphären Neo Rauch.

Oba autoři si důkladně promýšlejí názvy svých děl, ve kterých je zúročena dokonalá znalost německého jazyka včetně jeho historických podob. Dbají proto na to, aby názvy všech obrazů zůstávaly při jejich prezentaci v němčině, protože jakýkoli sebelepší překlad často nedokáže vystihnout přesný smysl slov či skrytý umělecký záměr.

Neo Rauch se v České republice představil zatím pouze jednou, a to v pražské Galerii Rudolfinum před 17 lety. Pro Rosu Loy je výstava v Oblastní galerii Liberec dokonce českou premiérou. Společně vystavují autoři již pojedenácté.

Liberecká výstava bude k vidění do 26. ledna 2025.

Autor:
zpět na článek