Komplikace na pohotovostech. Proti přesčasům jsou v kraji desítky lékařů - regiony.impuls.cz

Komplikace na pohotovostech. Proti přesčasům jsou v kraji desítky lékařů

Do obávaného kolapsu nemocnic, který by mohl nastat v důsledku hromadných výpovědí lékařů z dobrovolných přesčasů, zbývá měsíc. Pacienty z Libereckého kraje čekají komplikace na pohotovostech a na odděleních ORL.

Nemocnice v Turnově | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Tisíce lékařů po celém Česku chtějí prosincovými protesty upozornit na alarmující pracovní podmínky, které zhoršila nedávná novela zákoníku práce, která nejen zlegalizovala přesčasy lékařů, ale zdvojnásobila je na 832 hodin ročně.

To připomínkuje Sekce mladých lékařů České lékařské komory (ČLK) na ministerstvu práce spolu s problematikou 24hodinových směn.

„Jak je možné, že kolaps přinejmenším plánované péče může být v ČR následkem něčeho tak samozřejmého, jako že se zdravotníci rozhodnou dodržovat platné zákony?“ vyzývá k zamyšlení Sekce mladých lékařů na svém Facebooku.

Nabízejí se tři alternativy

Společnosti Krajská nemocnice Liberec (KNL) vypovědělo přesčasy padesát lékařů. Komplikace se očekávají hlavně na pohotovostech v Turnově a ve Frýdlantě. „Nedostatek lékařů zde bude velký problém a nevíme, jestli se nám to podaří vyřešit,“ konstatuje mluvčí KNL Václav Řičář.

Řešení zůstává prozatím otevřené. Buď se zkrátí ordinační hodiny pohotovostí, kam chodí denně pár lidí, nebo vypomohou – zejména v Turnově – lékaři z regionu. Případně se obě pohotovosti zruší a pacienti budou muset jezdit do Liberce. „Jsou tři alternativy, více budeme vědět v prosinci,“ sděluje Řičář.

Lékaři vydírají, tvrdí bývalí ministři zdravotnictví. Ale změny jsou nutné

Extrémní zatížení hlásí už nyní lékaři na oddělení ORL. Lékaři s touto specializací totiž chybí v celém kraji. „Proto je pravděpodobné omezení péče na našem oddělení ORL podobně jako v jablonecké nemocnici. Ta spolu s námi provozuje poslední dvě lůžková oddělení v kraji,“ uvádí mluvčí KNL.

Plošné omezení plánované péče – operací či ambulantních výkonů podle něj ale nemocnicím v Liberci, Turnově ani ve Frýdlantě nehrozí. Žádné změny by od prosince neměli pocítit ani klienti poraden. „S ohledem na vývoj jednání předpokládáme, že nám budou chybět jednotky lékařů, ty ale většinou dokážeme nahradit,“ uzavírá Řičář.

KNL od ledna spustí nový systém lékařských služeb, který by měl vést ke snížení přesčasů. Více lékařů zůstane doma na telefonu.

Lidé mají využívat praktické lékaře

Omezení péče, operací nebo služeb poraden neočekává ani předseda představenstva Masarykovy městské nemocnice v Jilemnici a Semilech Jiří Kalenský. „Pacienti se nemusejí ničeho obávat. My ‚na vesnici‘ žijeme spolu a jsme tu pro ně. Vše zvládneme,“ ubezpečuje.

Nemocnice obdržela 11 výpovědí z přesčasů z celkem 84 lékařských úvazků. Zatím podle něj není třeba v souvislosti s prosincovými protesty cokoliv měnit.

Lékaři v kraji se připojili k protestům, vadí jim navýšení přesčasů

Také městská nemocnice v Tanvaldu pojede v normálním režimu. Žádné protesty a změny se podle mluvčí Petry Plutnarové z Vamed Mediterra zdejšího zdravotnického zařízení nedotknou.

Jak by veřejnost mohla nemocnicím ulehčit? „Prosíme pacienty o dvě důležité věci. Jednak aby o své zdraví pečovali kontinuálně a sami svým přístupem a zdravým životním stylem. A aby se se svými problémy primárně obraceli na svého praktického lékaře,“ apeluje mluvčí KNL Václav Řičář.

Praktický lékař podle něj velmi spolehlivě a bezpečně zajistí velkou část potřebné zdravotní péče, nadto zná zdravotní stav svých pacientů nejlépe. Zástupci dalších nemocnic v kraji, včetně českolipské či jablonecké se k otázkám redakce do uzávěrky tohoto článku nevyjádřili.

20. října 2023

Lékařům snížíme přesčasy, povolíme delší služby, přidáme peněz, kývli ministři | (3:12) | video: iDNES.tv