„Ervín Šolc pocházel z česko-německé rodiny. Za války sloužil u wehrmachtu, dostal se do Itálie, kde skončil v americkém zajetí, odkud utekl. Domů z války se vrátil až v červnu 1947, právě na své dvacáté narozeniny, bez státní příslušnosti a znalosti češtiny. Požádal o občanství a musel narukovat na českou vojnu. Později pracoval jako účetní. Do roku 1989 ho pronásledovalo podezření, že je americký špion,“ říká k životu Ervína Šolce mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla.
Hitler mi umožnil cestovat, žertuje pamětnice koncentráků. Dostane medaili![]() |
V roce 1991 uspořádal v Liberci první Česko-německé dny zvané Dialog. Od té doby se konají pravidelně. Zasloužil se o pestré partnerství mezi městy Libercem a Augsburkem.
Z finančních prostředků nadace Hermanna Niermanna obstaral dotace pro sociální potřeby organizací v libereckém regionu v celkovém objemu přes 40 milionů korun. Dotace pomohly modernizovat domovy důchodců ve Vratislavicích nad Nisou, Českém Dubu nebo Frýdlantu.
Anton Hart se narodil před 110 lety, oživil poutní místo Maria Loreto u Chebu![]() |
V roce 1992 založil Zemské shromáždění Němců v Čechách, na Moravě a Slezsku. Ve funkci prezidenta nebo zástupce prezidenta stál v jeho čele sedmnáct let. Byl nositelem Spolkového kříže za zásluhy o německou menšinu a vztah obou zemí po roce 1989. Dále medaile Adalberta Stiftera a od roku 2017 také Medaile města Liberec.