Liberecká zoo apeluje na dovolenkáře, jejich chování může mít vážné důsledky

  8:04
Selfie s mláďaty orangutana, plavání s delfíny nebo jízda na slonovi. Podpora podobných aktivit a jejich sdílení na sociálních sítích může mít závažné důsledky. Často vede k týrání zvířete, nevědomé podpoře pytláctví či ilegálního obchodu se zvířaty. Před podobnými nástrahami varuje dovolenkáře Zoo Liberec v novém průvodci.

Průvodce shrnuje základní body, jak by se měl zodpovědný turista chovat. Nabádá k ostražitosti před zařízeními, která ukazují jen mláďata, k vyhýbání se show s divokými zvířaty či zvířecím zápasům. | foto: Zoo LiberecMAFRA

„Každá taková atrakce s exotickým zvířetem spolu s fotografiemi sdílenými na sociálních sítích může mít fatální následky nejen pro dané zvíře, ale následně i pro celý druh,“ říká Barbara Tesařová, mluvčí liberecké zoo.

Ta společně s Českou zemědělskou univerzitou v Praze a Ministerstvem životního prostředí ČR vydala příručku, která osvětluje tuto problematiku a zároveň radí, jak rozeznat škodlivé komerční atrakce od aktivit, které naopak ochraně zvířat pomáhají.

Šest kapitol věnovaných kytovcům, primátům, slonům, šelmám, plazům a ptákům odhaluje nejen to, jak turismus využívá divoká zvířata, ale také poukazuje na činnosti a zážitky, které zvířatům neubližují. Publikace přináší konkrétní příklady.

„V současné době patří k nejoblíbenějším formám wildlife turistiky výpravy za velrybami a delfíny,“ píše se v ní.

Ať už jde o plavání s delfíny, jejich krmení či hlazení – tento kontakt s lidmi má negativní vliv na jejich chování. Samice krmené turisty se méně věnují mláďatům a kojení, delfíni ztrácejí ostražitost, nebojí se a hrozí jim zranění lodními šrouby. Nevhodná potrava jim navíc může uškodit.

Delfínům způsobujeme stres

„Zcela mylná je také představa, že si delfíni přítomnost lidí užívají. Výzkum prokázal, že v případě zvýšeného stresu způsobeného blízkostí lodí a hlukem vyskakují delfíni častěji v otočkách nad hladinu. Majitelé lodí, ve snaze poskytnout turistům nezapomenutelný zážitek, se k vyskakujícím delfínům snaží co nejvíce přiblížit, čímž prohlubují stres a nepohodu zvířat,“ zdůrazňují autoři publikace.

Ta upozorňuje i na kontroverzní a krutý výcvik slonů nebo šelem, kterým zvířata procházejí, aniž by to turista, který se na slonovi sveze nebo si tygra pohladí, tušil.

Získal bílé tygry i vzácné takiny z Číny. Zemřel bývalý ředitel liberecké zoo

Obětmi turistických atrakcí mohou být však i primáti, kteří se coby domácí mazlíčci hodí na pořizování takzvaných „selfíček“. K tomu slouží především mláďata, k nim se ovšem lidé dostanou, teprve až když zabijí další členy skupiny.

„Kvůli mláďatům primátů mohou být vybity celé jejich tlupy, mláďata lvů nebo gepardů bývají chována nejdříve na mazlení, aby pak posloužila v dospělosti jako trofej pro lovce v uzavřených rezervacích. V řadě případů nebývají dodržovány ani základní podmínky na prostor nebo potravu daných zvířat,“ vysvětluje liberecká zooložka Petra Bolechová. „Výchovné metody“, k nimž se jejich majitelé uchylují, bývají pro zvířata bolestivé a traumatizující.

Focení, krmení i příliš blízký kontakt

Průvodce shrnuje základní body, jak by se měl zodpovědný turista chovat. Nabádá k ostražitosti před zařízeními, která ukazují jen mláďata, k vyhýbání se show s divokými zvířaty či zvířecím zápasům.

Za nevhodné považují autoři průvodce také pořizování fotografií s divokými zvířaty a jejich šíření přes sociální sítě, stejně tak jejich krmení či blízký kontakt s nimi.

Příručka je dostupná na vyžádání v Zoo Liberec v tištěné verzi. Online si ji mohou zájemci stáhnout na webu zoologické. Ta chce navázat spolupráci také s cestovními kancelářemi a leteckými společnostmi, aby publikaci volně šířily mezi turisty, kteří míří do exotických destinací.

13. března 2023