Ve 3D brýlích vidí lékaři zvětšeně operované oko, inspirací byly helmy pilotů

  14:50
Oční chirurgové z Fakultní nemocnice Ostrava a vojenští piloti F – 35 používají podobnou pomůcku, která snímá obraz v reálném čase. Jde o mikroskop ovládaný pohybem hlavy. Tento systém vyvinuli v Izraeli a v Ostravě jej testovali jako první na světě.

Ostravští lékaři vyzkoušeli novou technologii, která jim pomůže při očních operacích. Jedná se o speciální 3D brýle, ve kterých lékař vidí obraz operovaného oka přenesený z 3D mikroskopu. Testoval je tým oftalmologů Oční kliniky FNO a LF OU.

Celý systém je inspirován helmami stíhacích pilotů F-35, které zobrazují veškeré digitální informace před nimi.

„Vidíme velké detaily, velkou hloubku ostrosti. Takže pohybem hlavy zaostřujeme i zvětšujeme obraz. Můžeme se podívat doleva i doprava a načíst si například informace z předoperačního vyšetření,“ přiblížil práci s touto operační technologií přednosta kliniky Jan Němčanský.

Společnost Beyeonics na této technologii pracuje už od roku 2011. „Poprvé jsme ji představili v roce 2018 v USA, kde ji postupně začali oftalmologové využívat. Fakultní nemocnice Ostrava je první nemocnicí v Evropě, kde jsme systém představili,“ poznamenal zástupce firmy Marc Cirlin.

Podle lékařů je nejdůležitější především komfort pro operujícího lékaře. „Zejména mladí, začínající chirurgové i medici mohou mít nasazený svůj headset a vidí to, co operující chirurg,“ vyzdvihl přednosta kliniky, podle něhož chtějí oftalmologové tuto techniku používat u všech diagnóz včetně operací sítnice, katarakty, glaukomu a rohovky.

„Mikroskopy se používají při každém očním chirurgickém zákroku. Optická mikroskopie je ověřená metoda, A digitální systémy dokážou řádově vylepšit zpracování obrazu v reálném čase,“ uzavřela Efi Zaritzky ze Beyeonics.