iDNES.cz

Krnov začíná krajinu přizpůsobovat suchému klimatu, pomohou dobrovolníci

  16:42
Soustava sedmi nových tůní i větrolamy ze stromů a keřů se na podzim objeví u pastevního areálu obývaného divokými pratury a koni v Krnově. Jde o vůbec první opatření, které krnovská radnice přijme na základě adaptační studie tamní krajiny na klimatické změny. Náklady tlačí i díky chystané výzvě dobrovolníkům na minimum.

„Cílem opatření je návrat vody do krajiny, zpomalení jejího odtoku ze svrchních vrstev půdy, zamezení půdní i větrné eroze a ochlazení krajiny,“ popsala důvody proměny městských pozemků mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

Tůně vzniknou v údolnici nad pastevním areálem. V budoucnu by měly mírnit škody z přívalových dešťů a přispět ke zrodu nových biotopů pro posílení populací vzácných rostlin a živočichů, kteří žijí v okolí. Na jejich vznik získal Krnov evropskou dotaci 172 tisíc korun.

„Náklady zhruba odpovídají výši dotace, takže město by toto opatření mělo stát minimum,“ upřesnila Pavla Hájková z oddělení komunálních služeb města.

Tuři i pony. Z vojenské střelnice v Krnově se stala pastvina divokých zvířat

Rozpočet by neměla zatížit ani výsadba stromů a keřů. Sazenice pro Krnov zdarma zajistí nezisková organizace Sázíme stromy, s prosbou o pomoc při výsadbě se město chystá obrátit na veřejnost.

„Věříme, že se nám podaří oslovit dostatečný počet dobrovolníků. Chceme tím ukázat ostatním vlastníkům půdy, že ochrana krajiny nestojí moc peněz, a navíc se na ni dají získat externí finanční zdroje,“ doplnila Hájková.

Města v kraji čelí změnám klimatu. Vysazují zeleň a budují nádrže

Obě plánované akce vycházejí z odborné studie, kterou si Krnov kvůli změně klimatu nechal zpracovat a jež navrhuje opatření pro návrat vody do krajiny, zpomalení jejího odtoku ze svrchních vrstev půdy, zamezení půdní i větrné eroze a ochlazení krajiny. Podle Pavly Hájkové jde vůbec o první navržená opatření.

Autor:
zpět na článek