Odstraňování štěrkových lavic klíčových pro ekosystém, a to včetně biotopů chráněných druhů jako jsou pstruzi obecní a mihule potoční, narušení přirozeného koryta nebo ničení přirozených břehů.
To vše vyčítají ochránci přírody zástupcům státního podniku Povodí Odry. To začalo po povodních na horním toku řeky Olše odstraňovat štěrkové lavice.
„Správce toku zahájil poblíž polských hranic necitlivé zásahy do chráněného úseku evropsky významné lokality řeky Olše. Úpravy toku řeky přináší ekologické škody, například ničení přirozených biotopů a chráněných druhů,“ konstatoval mluvčí ekologického spolku Arnika Luboš Pavlovič.
Povodí Odry začalo podle Arniky na Olši mezi státní hranicí s Polskem a Jablunkovem mimo jiné bagrovat štěrkové lavice, zahlubovat koryto a zpevňovat břehy štěrkem a kameny. To podle nich nijak nenavyšuje průtočnou kapacitu, protože štěrky jsou pouze přemísťovány k břehům.
Povodí: Údržba přírodě blízkým způsobem
„Tento úsek Olše je významný nejen svou přírodní dynamikou, ale i výskytem zvláště chráněných druhů. V řece se přirozeně třou pstruzi obecní a oblast je klíčová také pro populaci mihule potoční, která je kriticky ohroženým druhem a zároveň je Evropsky významným druhem chráněným v rámci programu NATURA 2000,“ připomněla vedoucí kampaně Za živé řeky organizace Arnika Gita Matlášková.
Povodí Odry však odmítá, že by se na horním toku dělo něco nekalého. „V předmětném úseku Olše provádíme údržbu štěrkových lavic přírodě blízkým způsobem, který jsme několik let připravovali, projednali, a který je povolen příslušným orgánem státní správy,“ konstatovala Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry.
Na konkrétní otázky MF DNES, jaké jsou důvody pro kritizované zásahy, zda a s jakými závěry byly před zahájením prací provedeny environmentální analýzy, i jaké kroky státní podnik podniká k minimalizaci ekologických dopadů těchto úprav však ani přes opakované zaslání mluvčí Povodí neodpověděla.
Povodí Odry sečetlo povodňové škody na šest miliard. Náprava potrvá přes deset let |
Zástupci sdružení Arnika se obrátili i na Českou inspekci životního prostředí, která nyní celou věc prověřuje. „V tuto chvíli mohu pouze potvrdit, že se případem inspekce začala zabývat. Závěry ani časový výhled zatím nelze předjímat,“ konstatovala mluvčí ČIŽP Miriam Loužecká.
„Aby se šetření nedublovalo, počkáme na výsledek inspekce, pak budeme věc případně řešit,“ přidala se Nikola Birklenová, mluvčí moravskoslezského krajského úřadu.
Za ekology se postavil také Jan Hradecký, vedoucí katedry fyzické geografie a geoekologie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.
„Zásah na Olši považuji za zcela chybný. Nerozumím, proč je zcela zbytečně, bez hlubší analýzy stavu, řeka probagrována,“ konstatoval vedoucí katedry.
Vedoucí katedry: Fatální poškození
Podle něj jde o evropsky významnou lokalitu. „Zásah do tohoto území fatálně poškodil biotop Olše. Navíc šlo o zásah do významného krajinného prvku, který způsobí další devastaci řeky,“ varoval.
Na základě čeho Povodí Odry začalo horní tok Olše upravovat, zatím není jasné. Jablunkovská radnice nic neschvalovala, Povodí jí svůj záměr jen oznámilo.
„Nemyslím, že by to mohlo být na základě nouzového stavu po povodních. Vyhlášení hejtmana se vztahovalo jen na úseky, kde došlo k ohrožení lidí nebo majetku, tam voda ani neopustila koryto,“ dodal Hradecký.
Ochráncům přírody vadí úpravy koryta řeky Olše na Jablunkovsku.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz