Začíná obří oprava baziliky, krypta s mumiemi má být turistickým tahákem Frýdku

  18:12
Téměř padesát milionů korun využije v následujících dvou letech ostravsko-opavské biskupství k opravě baziliky Navštívení Panny Marie, známého poutního místa ve Frýdku. Plánovaná rekonstrukce se dotkne jak hlavní lodě baziliky, tak i krypty, v níž leží mumie kněží a poutníků utonulých v 18. století.

„Bazilika byla uzavřena už od zimy a opravu opravdu nutně potřebuje. Nyní si ji přebírá stavební firma, věřící ji budou moci znovu navštívit v květnu roku 2026,“ přiblížil plány biskupství mluvčí Ondřej Elbel.

Krypta s mumiemi byla dosud přístupná převážně jen při výjimečných příležitostech. Po skončení oprav by tomu mělo být jinak.

„Obnova baziliky bude zahrnovat jednak renovaci krypty, kde bude odstraněna betonová dlažba a budou sanovány cihly, tvořící její klenby. Odstraněny budou i skleněné plochy, které dnes chrání ostatky, ale zároveň brání cirkulaci vzduchu,“ přiblížil plány na proměnu krypty v návštěvnické místo Miroslav Přikryl, vedoucí odboru dotačních projektů a církevní turistiky Biskupství ostravsko-opavského.

Baziliku Navštívení Panny Marie a kryptu s mumiemi ve Frýdku-Místku čekají dvouleté opravy. (15. července 2024)

Krypta s ostatky členů hraběcího rodu Pražmů, který frýdecké panství po dlouhá léta vlastnil, ale i s mumifikovanými ostatky místních kněží či v roce 1750 utonulých poutníků k mariánskému místu, má být do budoucna hlavním turistickým tahákem.

V současnosti však její prostředí k uchovávaným ostatkům příliš vlídné není. „V kryptě je velká vlhkost, k čemuž mimo jiné vede i to, že jsou svody ze střech baziliky svedeny přímo do země,“ vysvětlil Miroslav Přikryl. „I toto chceme změnit, jedním z cílů rekonstrukce je úprava svodů ze střech tak, aby voda nezůstávala v zemi v těsném okolí baziliky.“

V průběhu dalších dvou let se promění rovněž vnitřek chrámu z poloviny osmnáctého století. Obnovy se totiž dočká i jeho interiér.

„Opravovat se budou omítky, elektroinstalace, doplněno bude osvětlení. Ze současné žlutobílé se omítky promění na zlatorůžovou, některé prvky budou zlaceny. Zrestaurujeme také varhany a kapli svatého kříže, a to včetně oltáře,“ doplnil zástupce biskupství s tím, že nově získají zázemí také průvodci, s nimiž se do chrámu po opravě počítá.

Dotace, ale také veřejná sbírka

Věřící zatím navštěvují bohoslužby v nedalekém Farním kostele Jana Křtitele. „Ale máme i mimořádné mše svaté. Jednu jsme sloužili vzadu za bazilikou. Počasí nám přálo, lidé si to pochvalovali,“ konstatoval frýdecký farář František Boldy.

Oprava baziliky vyjde na 48 milionů korun. Většinu peněz by měla zajistit dotace Evropské unie, část peněz dodá kraj a město. Zbývající částku, zhruba 5,6 milionu korun, by měla doplnit sama farnost.

„Přispívat už mohou lidé na účet farnosti, chystáme i veřejnou sbírku, kterou ale ještě musí schválit kraj,“ přiblížil způsob financování frýdecký farář. „Věřím, že se vše podaří a 1. května 2026 otevřeme baziliku věřícím.“

Honosná Bazilika Navštívení Panny Marie stojí ve Frýdku.

Honosná Bazilika Navštívení Panny Marie stojí ve Frýdku.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz