Na chování některých bezdomovců si lidé ve Frýdku-Místku stěžují už řadu let.
„Nejproblematičtějšími místy jsou místecké náměstí a okolní ulice, například kolem polikliniky. Dalšími lokalitami, kde bývají potíže, jsou okolí obchodních center a prakticky všech větších obchodů. To jsou místa, kde se koncentrují lidé bez domova, kteří svým chováním obtěžují kolemjdoucí,“ přiblížil náměstek primátora pro sociální péči, sociální služby a zdravotnictví, protidrogové aktivity a prevenci Marcel Sikora.
Město už sice má vyhlášku, která omezuje konzumaci alkoholu na veřejných prostranstvích, ale ta k řešení situace nestačí.
Olomouc zakáže žebrání i pití alkoholu na ulicích![]() |
„Kromě obtěžování lidí jsou s tím spojené i problémy se znečišťováním veřejných prostranství odpadem, fekáliemi, ale například i použitými injekčními stříkačkami,“ doplnil Sikora.
Návrh vyhlášky už město poslalo k právnímu posouzení ministerstvu vnitra, zapracovalo jeho připomínky a v půlce března by ji měli schválit zastupitelé. „Kontrolu jejího dodržování bude mít v gesci městská policie, které tento nový nástroj zajistí efektivnější zásahy v případech, kdy dochází k ohrožování hygienických standardů a bezpečnosti,“ doplnil Sikora.
Vymahatelnost pokut je problematická
Vyhláška zakazující žebrání platí už od roku 2018 v Českém Těšíně. „My jsme s jejími dopady spokojeni, protože do té doby neměli strážníci na žebrající bezdomovce žádné páky, až díky ní mohou konat. I když vymahatelnost pokut je často problematická, většinou jde o lidi, kteří nemají peníze, někdy ani doklady,“ zhodnotil posun starosta Českého Těšína Karel Kula.
V příhraničním městě byla situace o to komplikovanější, že se do něj stahovali i žebráci a bezdomovci z polské strany, kde bylo žebrání zakázáno už mnohem dříve. Od roku tak 2018 mohou českotěšínští strážníci žebrající lidi vykázat, pokutovat a v případě vzdoru předvést na policii.
Ve městě plném památek obtěžují turisty žebráci, Třebíč chystá zákaz![]() |
Nejproblematičtějšími místy ve městě i dnes zůstávají nábřeží řeky Olše a pak městské parky. „U Olše bezdomovci přicházejí i z polské strany nebo naopak. Místní, když pak chtějí jít kolem řeky na procházku, tak místo toho, aby to byl příjemný zážitek, musí sledovat skupinky povalujících se bezdomovců,“ popsal Kula.
Na začátku března chtějí v Českém Těšíně vyhláškou přidat rovněž zákaz bivakování. Inspirací jim v tom byl nedaleký Třinec, kde vyhlášku o zákazu bivakování a táboření na některých veřejných prostranstvích schválili loni v létě.
„Městská policie od tohoto okamžiku řešila pouze jednotky přestupků proti této vyhlášce,“ uvedla primátorka Třince Věra Palkovská s tím, že zmíněné problémy se vyskytují především v teplých měsících, přes zimu lidé bez domova využívají sociální služby ve městě, především azylové domy.
„Je dobré být připravený. Vyhláška je dobrým prostředkem k tomu, aby měli strážníci oporu, pokud by se situace zhoršila,“ uvedla Palkovská.
Z brněnských ulic zmizí žebráci i opilci, ale i futrály muzikantů![]() |
Ve Frýdku-Místku šli ještě dále a připojili se k petici Svazu měst a obcí ČR ve věci zajištění bezpečí ve městech a obcích v Česku. „Byli bychom rádi, kdyby například zákon stanovil, že by se větší množství přestupků už hodnotilo jako trestný čin, čímž by těm, kteří je opakovaně dělají, hrozil přísnější postih,“ nastínil Sikora.
Že se ve zmíněných případech jedná o „recidivisty“, potvrdil i šéf frýdecko-místeckých strážníků Ivo Kališ. „Většinou opakovaně řešíme známé tváře, deset dvanáct lidí pořád dokola, občas pak přibude někdo nový,“ řekl Kališ.