Už žádné žebrání a přespávání venku. Frýdek-Místek to zakázal novou vyhláškou - regiony.impuls.cz

Už žádné žebrání a přespávání venku. Frýdek-Místek to zakázal novou vyhláškou

  14:58,  aktualizováno  14:58
Vyhlášku proti žebrání a přespávání na veřejných místech schválila po delší diskusi staronová frýdecko-místecká koalice. Do té se po několikaměsíční přestávce, způsobené mimo jiné i vnitrostranickými spory, vrátili zastupitelé klubu ANO 2011. A hned získali křeslo náměstka a člena rady města.

Dosavadní menšinová koalice, opírající se i o hlasy zastupitelů SPD, tak získala opět většinu v zastupitelstvu. Tu potřebovala hned při hlasování o sporné vyhlášce zakazující žebrání a bivakování na desítkách míst ve Frýdku i Místku.

Odpůrcům vadily hlavně dvě věci. Část zastupitelů ji označila za špatně připravenou a neřešící podstatu problému, přítomní obyvatelé města stojící proti vyhlášce pak hovořili přímo o porušení zákona.

„Požádání o peníze nemůže být podle evropského práva zakázáno, pokud není obtěžující. To ale text vyhlášky zakazuje. Zakazuje oslovit jiného člověka,“ uvedl za občany Oldřich Morys. Kritizoval i fakt, že město odmítlo zveřejnit návrh vyhlášky před jednáním.

U nás žebrat nebudete, vzkazují bezdomovcům města. Zapovědí i bivakování

Zastupitelé nakonec vyhlášku schválili 23 hlasy z 28 přítomných. Město ji obhajuje jako opatření ke zvýšení bezpečnosti a pořádku.

„Má přispět k tomu, aby se veřejná prostranství stala bezpečnějšími a přívětivějšími. Sankce jsou až na posledním místě. Strážníci nemusí pokutovat seniora, který si zdřímne,“ sdělil primátor Petr Korč.

Podle opozice vyhláška problém neřeší

„Vyhláška je šita horkou jehlou. Stáhněte ji, přepracujte ji a přineste znovu,“ uvedl v diskusi bývalý primátor Michal Pobucký.

Podobná slova volil i jeho kolega z opozičního klubu Přátelé FM Josef Hálka. „Chápeme, že je třeba situaci s bezdomovci řešit. Ale tato vyhláška to neřeší.“

Třinec rozjel kampaň proti žebrákům, někteří se dožadují peněz agresivně

Korč má jiný názor. „Mnoho občanů se mi svěřuje se svými negativními zkušenostmi a obavami z nepřizpůsobivých osob. Nemůžeme nečinně přihlížet tomu, aby se lidé v ulicích báli a cítili nepříjemně,“ poznamenal primátor.

„Zvažujeme různé možnosti, jak postupovat dál, například zda platnost vyhlášky nenapadneme,“ reagoval na výsledek hlasování Morys.

Ministerstvo vnitra, s nímž město podobu vyhlášky konzultovalo, na dotaz MF DNES potvrdilo, že města podobné vyhlášky vydávat mohou, ale jen v přiměřeném rozsahu.

„Takzvané bivakování obecně není způsobilé narušovat veřejný pořádek. Lze jej zakázat jen v kombinaci s dalšími podmínkami,“ podotkl mluvčí ministerstva Ondřej Krátoška.