„Nemůžeme přihlížet plánům na stavbu větrných parků, které by narušily cennou krajinu. Vždyť také v ní spatřujeme perspektivy našeho rozvoje. Nejen v oblasti cestovního ruchu,“ řekl starosta Martin Henč.
Dodal, že krajinný ráz patří mezi nejdůležitější hodnoty oblasti. Z výhledů podle něj těží hlavní turistické cíle jako Uhlířský vrch či věž farního kostela. A hraje roli i v rozvoji města, třeba v projektu nové zástavby lokality Za Mlékárnou obytnými a rodinnými domy.
„Místo dechberoucích výhledů by turisty vítala technokratická krajina. Jeseníky nejsou průmyslovou zónou, ale chráněným přírodním dědictvím,“ řekl místostarosta Petr Rys a jeho kolega Radek Zatloukal vyzval k pečlivé analýze projektů.
V podhůří Jeseníků se plánuje na čtyřicet větrníků, začíná posuzování záměru![]() |
Představitelé města akcentují i otázku budoucnosti turbín. Ačkoliv je technologie poměrně mladá, už teď z ní vzniká množství odpadu. „Uložení zbytků větrných elektráren z Německa v Jiříkově může být varováním,“ upozornil Henč.
Bruntál žádá studii, jež přijatelnost turbín prověří ze všech možných hledisek. Záměr stavby deseti turbín u Velké Štáhle město připomínkovalo a chce detailní posouzení jeho vlivu na životní prostředí.
Bruntál je druhou samosprávou, jež elektrárny odmítá. Loni přijali usnesení, které vznik turbín v katastru blokuje, zastupitelé Rýmařova. „Hlavním důvodem je krajinný ráz. Oblast by to nevratně změnilo,“ uvedl starosta Luděk Šimko.
15. června 2024 |