Bytová výstavba v kraji vázne. Developeři Ostravsku dlouho nevěřili

  7:06
Pouze 24 bytů v nových bytových domech bylo letos od ledna do května dostavěno v Moravskoslezském kraji. Je to skokový rozdíl ve srovnání s okolními regiony, kde bytových domů přibývá daleko více.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Lundák, MF DNES

V Moravskoslezském kraji vzniká méně bytových domů než v okolních regionech. Například ve Zlínském kraji, který má jen poloviční množství obyvatel, bylo ve stejném období letošního roku dokončeno 170 nových bytů, v Olomouckém 576 a v Jihomoravském to bylo 476 dokončených bytů. Vyplývá to z informací zveřejněných Českým statistickým úřadem.

Co se týká výstavby nových bytových domů, je kraj pozadu dlouhodobě. Loni v něm bylo například dokončeno 266 bytů, což byla ve srovnání se Zlínským nebo Olomouckým krajem necelá polovina, podobně vypadají i čísla v předchozích letech.

„Myslím, že k Ostravsku velcí developeři shlížejí trochu s nedůvěrou. Pozemky či náklady na výstavbu jsou zde stejně vysoké jako jinde, ale ceny za metr čtvereční bytové plochy jsou daleko nižší. Takže se jim vyplatí postavit byty za stejnou cenu v Praze nebo v Brně a prodat je tam za podstatně lepší peníze,“ míní Martin Knaga, šéf ostravské realitní kanceláře Next Reality.

Náklady na výstavbu jsou zde stejně vysoké jako jinde, ale ceny za metr bytové plochy jsou nižší.

Martin Knaga, realitní makléř

„Developeři potřebují prodávat nové byty ideálně v cenách okolo 70 tisíc korun za metr čtvereční, když se však v kraji pohybují ceny opravených bytů v hodnotě okolo 40 tisíc korun za metr, tak se to developerům nevyplatí,“ uvedl již dříve také Michal Pitucha, ředitel společnosti BO! reality a finance.

Na druhou stranu, pokud se v kraji nějaký developerský projekt v posledních letech objevil, byl úspěšný.

„Takováto nová výstavba cílí na movitější klientelu a byty se prodávají rychle. Ovlivňuje to ale i fakt, že část z bytů nakupují i investoři, kteří je pak nabízejí k pronájmům,“ přiblížil Knaga.

Jedním z úspěšných stavebních projektů je Rezidence Kačírkova v Opavě, kde od roku 2016 vzniklo celkem 153 nových bytů v osmi domech. „Reagovali jsme na nedostatek nových bytů v Opavě a v retrospektivě se to ukázalo jako dobrá cesta,“ uvedl Jaroslav Pírek, majitel developerské společnosti KP Real Solicitation.

Opava sází na nové byty. Jak rezidenční projekty mění tvář města?

Zmíněný projekt se rovněž popral s komplikovaným financováním v době covidové pandemie.

„Na začátku prodejů jsme z důvodu bankovního financování potřebovali předprodat 30 procent bytů, což bylo zpočátku obtížné. Avšak během pár měsíců byl zájem tak velký, že jsme měli v roce 2020 rezervováno 70 až 80 procent bytů,“ popsal Pírek.

1 500 nových bytů

Celkově neutěšená situace s byty se v kraji ovšem pomalu mění. Podle databáze developerských projektů na webu Novostavby.com by se mělo v nejbližších letech v regionu postavit okolo jednoho a půl tisíce bytů v nových bytových domech.

Nejvíce jich je plánováno v Ostravě, kde část bytů vznikne díky spolupráci s městem například v lokalitě Nové Lauby či rekonstrukcí věžáku v Ostrčilově ulici, nebo v Opavě, kde v takzvané Rezidenci Bílá Perla, která roste v areálu bývalých Dukelských kasáren, bude po dokončení až 500 nových bytů.

Daleko více bytů v kraji se staví v rodinných domech, například od ledna do května jich letos bylo dokončeno 709. Jedenáct bytů pak vzniklo přestavbou nebytových prostor a 141 změnou již dokončených staveb.