KOMENTÁŘ: Černá kostka jako světlý příklad jak se dá soutěžit - regiony.impuls.cz

KOMENTÁŘ: Černá kostka jako světlý příklad jak se dá soutěžit

  16:20,  aktualizováno  16:20
Když Věra Jourová vedla ministerstvo pro místní rozvoj, jako první kopce ke zdolání si vytyčila zákon o veřejných zakázkách a ten stavební. Aby ne, u obou se vymkla zákonná litera i praxe. Právní úprava pojednávala tendry, jako by byl každý zadavatel od počátku sprostý podezřelý. A v praxi se rozmohla široká záliba firem napadat každý výsledek tendru, co pro ně nedopadl příznivě. Výsledek? Utíká čas i peníze.

Vizualizace podoby digitalizačního a inovačního centra Černá kostka v Ostravě (4. března 2025) | foto: Studio Kuba & Pilař architekti

Čerstvý příklad – v Ostravě vzniká Černá kostka, multifunkční chrám vědy a inovací, buduje ji hejtmanství. Vyhlásilo tendr, určilo podmínky a podle nich vybralo vítěze. Hladká práce, říkáte?

Byla by, kdyby neúspěšný uchazeč obratem neposlal podnět na antimonopolní úřad. Že kraj vybral až druhou nejnižší cenu a že ho už vůbec neměl z výběrového řízení vyřazovat. Antimonopolní úřad dal v obou instancích za pravdu hejtmanství.

Moravskoslezský kraj mohl mít smlouvu na svůj vůbec nejambicióznější projekt podepsanou už od půlky loňského listopadu.

Černá kostka v Ostravě, moderní stavba ve vzhledu i účelu, se hradí z evropských transformačních fondů, díky nim se mají strukturálně postižené kraje posunout o kus blíž do budoucnosti, která už se dávno děje. Kostka vytvoří zázemí pro inovativní start-upy, pro vzdělávací, komunitní nebo kulturní aktivity.

Hranaté srdce plné života vyjde na 2,6 miliardy, to už je veliké sousto. A tak se neúspěšný účastník tendru rozhodl, že ho jen tak nepustí. Škoda, že tolik aktivity a píle, jako při podání na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, neprojevil zájemce o stavbu při doplňování dokumentace, jak ho k tomu kraj vyzval. Pak mohl řádně doložit, že má reference s tak rozsáhlým projektem, a nebyl by vypadl.

Toto zdržení se počítalo na měsíce, ale v České republice nejsou zřídkavé případy, kdy to trvá několik let. Námitky proti zelenému razítku z jedné strany, soudní přezkumy vydaných povolení z druhé, shora napadení výsledku tendru a návdavkem pomalé tempo zahlcených úřadů.

Notorický Černý Petr je spojený s dálnicí D8. V roce 2010 psala média, jaký je to šok, že bude hotová až za tři roky. A měla se divit znovu, protože dokončení přišlo ještě o další čtyři léta později. Podobné zápletky provázejí takřka každou větší stavbu v zemi.

Tratí na tom každý. Neuleví se dopravě, nepřilepší se firmám, nedodá benefit lepšího života obyvatelům a investorovi může uniknout dotační podpora. Vyčerpá ji někdo jiný, rychlejší. Pak si můžeme zanadávat, ale to je tak všechno. Ze sakrování se rychlé pruhy nepostaví, ani se v něm nedá rozvíjet nadějná mladá firma.

KOMENTÁŘ: Nižší cenu úředníci odmítli. Černá kostka teď zbytečně vrhá na kraj stín

Každý politik, který přijde, říká, že zadávání zakázek a stavění musí být mnohem pružnější. Každý byznysmen vám poví, že byrokratické bludiště složitých povolovacích procesů a odvolání představuje hlavní překážku v růstu.

Jedním z léků na tuhle bolest je, že veřejní investoři odvedou pečlivou práci při vytváření zadání tendru a v jeho průběhu. Nic nepodcenit, dodržet lhůty a zákonné požadavky. Protože pak sice může nespokojenec nebo kverulant se stížností na úřady, ale poměrně rychle sezná, že nepochodí. Moravskoslezský kraj a jeho Černá kostka mohou v tomto ohledu posloužit jako příklad dobré praxe.

Kraj získá prestižní architekturu a zázemí pro velké mozky. Ve voličích se může obnovit důvěra ve veřejnou správu, v profesionalitu a dobrou vůli. Firmy získají velmi zajímavý byznys a zkušenost. Poroste celková podnikatelská a občanská kultura. Výslednice takového případu zní opačně než trudné ponaučení z dálnice D8. Na precizním přístupu každý vydělá.