Starověké pletení jehlou či výroba slamníků. V Příboře ožijí dávné dovednosti - regiony.impuls.cz

Starověké pletení jehlou či výroba slamníků. V Příboře ožijí dávné dovednosti

  16:32
Jak se vyráběly slamníky? Jak plést pomocí jehly způsobem starým tisíce let? Možnost seznámit se s různými historickými technikami dostanou o víkendu návštěvníci Centra tradičních technologií (CETRAT) v Příboře, kde se v sobotu od 9 hodin koná akce Za tradiční rukodělnou výrobou.

Na dalším ročníku akce Za tradiční rukodělnou výrobou budou mít lidé v příborském muzeu možnost poznat některé ze starých řemeslných technik. | foto: CETRAT Příbor

„Z Liptálu přijede Dana Dorotíková, která představí techniku pletení jehlou, známou také pod názvem nålebinding,“ přiblížila Monika Chromečková z CETRAT, které je jednou z poboček Muzea Novojičínska. Zmíněná technika je doložena už z období sedm tisíc let před naším letopočtem a předcházela dnešnímu pletení či háčkování. Výrobky mají nezaměnitelnou strukturu a vzhled.

Dalším hostem bude Viera Kranz ze Solance pod Soláněm. „Chová ovce a z jejich vlny vyrábí teplé ponožky. Návštěvníci uvidí a sami si vyzkouší česání vlny, plstění do formiček a tkaní na malých stávcích,“ popsala Chromečková.

U kolovrátku či stavu vydrží lidé v příborském muzeu celé hodiny

Mizející techniku výroby žitné slámy představí Kristýna Muchová z Mostů u Jablunkova, která využívá křibici, zvanou též lesní žito. „S rodinou každoročně pěstuje tuto původní odrůdu obilí a používá jí k výrobě tradičních slamníků takzvaných stružoků, jehelníčků i nápojových brček,“ uvedla Chromečková. Archeolog Jan Pavelka z Dětmarovic zase seznámí s výrobou váčků, opasků a pouzder z hovězí kůže. Zhotovuje je podle osvědčených historických postupů.

V rámci akce se v refektáři příborského kláštera uskuteční od 10 hodin i předání ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby Moravskoslezského kraje za rok 2024.

Autor: