O desetitisíce tun emisí méně. Třinecké železárny postaví novou aglomeraci

  16:00
Základní kámen poklepali na stavbě Železnorudné briketační linky v Třineckých železárnách (TŽ). Jde o první projekt transformace huti, která zásadním způsobem sníží emise oxidu uhličitého, jak požaduje evropská legislativa. Stát bude skoro miliardu, dotace z Modernizačního fondu přesáhne téměř polovinu. Stará aglomerace půjde k zemi.

Jeden z nejprašnějších provozů každé hutě, aglomeraci, pracovníci Třineckých železáren brzy nahradí. | foto: Darek Štalmach, MF DNES

Železárny vymění klasické spékání rud před jejich nasypáním do vysokých pecí za výrobu speciálních briket. Technologie briketace za studena je v Evropě ojedinělá a v takovém rozsahu se v hutním průmyslu zatím nikde neobjevila.

„Podobný princip využívají například v keramickém průmyslu nebo ve stavebnictví,“ poznamenala mluvčí železáren Petra Macková Jurásková.

Speciální zařízení na zachycení oxidu uhličitého do Třince dodá výrobce z USA. Železnou rudu budou Třinečtí nově připravovat pro vysokou pec ve vysokotlakém lisu. V něm se spojí rudy a pojivo v brikety. Následovat musí dozrání a vysušení pojiva, které trvá zhruba dva dny.

„Nová bezemisní briketační linka bude mít výrobní kapacitu až 80 tun briket za hodinu. Nahradí ocelárenský aglomerát, jehož výroba probíhá za vysokých teplot a kvůli vysoké měrné spotřebě fosilního paliva produkuje významný objem CO2. Linka poskytne práci 12 novým pracovníkům. Do provozu ji huť hodlá uvést v polovině roku 2027,“ prozradil investiční ředitel TŽ Daniel Heczko.

Třinecké železárny promění energetiku, končí s uhlím. Za dvě miliardy

„Díky briketační lince, která materiál potřebný pro výrobu oceli spojuje za studena, dojde k výraznému snížení emisí CO2, a to až o 70 tisíc tun ročně. To je úspora, která odpovídá ročnímu provozu 19 tisíc osobních aut, třeba octavie,“ vysvětlil generální ředitel hutě Roman Heide.

Firma také sníží spotřebu koksu a koksárenského prachu, který se na aglomeracích spéká spolu s vápencem a rudou. Koks totiž nebudou pro nový postup vůbec potřebovat. „Samotná technologie bude v jedné hale, v další bude sklad. Současnou aglomeraci zbouráme,“ přiblížil další dění Roman Heide.

Český průmysl je v ohrožení. Chybějí analýzy nákladů a dopadů dekarbonizace

Nový postup je prvním velkým krokem v cestě za dekarbonizací celé hutě. Ta spočívá hlavně v chystané stavbě obloukové pece, která má nahradit současné vysoké pece. „Do roku 2027 chceme mít kompletně připravenu výrobu, následně budeme dodávat jak do vysoké pece, tak chystat recept pro peletky pro obloukovou pec,“ doplnil Heide.

Cílem transformace výroby Třineckých železáren je snížení emisí skleníkových plynů v souvislosti s požadavky Green Dealu, evropské zelené dohody.

„Třinecké železárny musí kvůli požadavkům Evropské unie změnit stávající způsob výroby oceli, odstavit jednu vysokou pec a aglomeraci. Nahradí je nová elektrická oblouková pec, která bude vyrábět ze šrotu více než jeden milion tun oceli ročně. Celkové náklady na dekarbonizaci přesáhnou miliardu eur a musí být hotové do roku 2030, aby došlo k požadovanému snížení objemu emisí skleníkových plynů (CO2) o 55 % oproti roku 1990,“ popsala mluvčí.

11. září 2021

Autoři: ,