„Díky rozšíření na dvaadvacet dialyzačních křesel odpadne nutnost večerních směn, méně komfortních jak pro pacienty, tak pro zdravotnický personál,“ potvrdil primář nového zařízení Roman Kantor.
Nové dialyzační středisko v Habrové ulici nahradilo původní provoz v Nemocnici Třinec-Podlesí, kde dialýza fungovala více než tři desítky let.
„Původní prostory v nemocnici už kapacitně ani technicky nestačily. Stavět jsme začali v únoru 2024 na místě zbourané budovy, kterou jsme vlastnili už řadu let. Nové řešení přineslo nejen větší kapacitu, ale i lepší dostupnost pro pacienty, kteří bydlí v okolí,“ přiblížil důvody stavby nové budovy s dialyzačním centrem Martin Kuncek, ředitel sítě B. Braun Avitum, která středisko provozuje.
Nové středisko je navrženo jako takzvaná „zelená dialýza“. Úsporná má být budova i samotná dialýza. U budov jde o jasnou a známou záležitost, využívání úsporných a ekologických technologií, jako jsou solární panely, světlovod, tepelné čerpadlo či rekuperace tepla, je při stavbě nových budov běžné, v tomto případě má na úsporách svůj podíl i samotná dialýza a přístroje pro její výkon.
Počty onemocnění ledvin trhají rekordy. Lékaři chtějí rozšířit prevenci![]() |
Málo se totiž ví, že v případě dialýzy je potřeba například až 500 litrů vody pro jednoho pacienta. I to by měly nové přístroje využívané v Třinci změnit.
„Celková úspora energie proti srovnatelným budovám je až čtyřicet procent. Systém řízení budovy pomocí měření a regulace sleduje proudění vzduchu, teplotu i podmínky ve skladovacích místnostech. O vše se stará umělá inteligence,“ vysvětlil Kuncek.
V Moravskoslezském kraji je aktuálně podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) evidováno 332 hemodialyzačních přístrojů. Nejvíce, 82, jich je v Ostravě, následují okresy Karviná (79), Nový Jičín (59), Frýdek-Místek (45) Bruntál (36) a Opava (31).
Například v Třinci funguje krom nového střediska i zázemí pro akutní dialýzu v obou místních nemocnicích. Dominantními provozovateli v kraji jsou společnost B. Braun Avitum a síť krajských nemocnic.
Soukromá firma podle údajů ÚZIS provozuje v regionu 118 jednotek, v krajských zařízeních jich je 117.

Nové dialyzační středisko funguje v Habrové ulici, nedaleko nemocnice Třinec – Sosna.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
Současný počet by měl být dostačující. „Dialýzu poskytují pracoviště v krajských nemocnicích i u soukromých subjektů. Nezaznamenali jsme v této oblasti žádné potíže ani podněty, takže aktuálně neplánujeme žádné nové kroky,“ uvedla mluvčí Moravskoslezského kraje Nikola Birklenová.
Situaci navíc vylepšuje i poměrně nová možnost využívat „domácí“ dialýzu. Tu umožňují nové dostupné přístroje. V rámci České republiky podstupuje domácí hemodialýzu zhruba stovka pacientů. Podle lékařů by měl tento trend časem sílit, i s ohledem na stárnoucí populaci a potřebu individualizované péče.
„Možnost dialyzovat se doma mi dává mnohem větší svobodu. Přístroj je tak malý, že ho můžeme vzít i do auta a cestovat. Loni jsme byli u moře v Polsku,“ popisuje své zkušenosti devětačtyřicetiletá Beata Šenkyřík Reli.
S ledvinami se léčí 27 let, má za sebou dvě transplantace a domácí hemodialýzu využívá od loňska. Do střediska dochází díky tomu jen jednou měsíčně na kontrolu, nemusí v něm trávit až osm hodin několikrát týdně, vše zvládne v pohodlí domova.
12. března 2025 |