Domovníci řeší závady i vyhánějí pobudy ze sklepů, radnice jich chce víc

  9:26
Zvýšit počet domovníků preventistů se rozhodla radnice městského obvodu Ostrava-Mariánské Hory. „V tuto chvíli jich máme patnáct, a protože nám náklady na opravy škod v objektech, které spravují, klesly o dvě třetiny, rozhodli jsme se najmout si další,“ uvedl starosta obvodu Patrik Hujdus.

Městský obvod Ostrava Mariánské Hory postupně školí a rozšiřuje řady domovníků. Radnici se vyplatí. | foto: MO Ostrava Mariánské Hory

Domovník podle něj není údržbář. „Je spíše prodlouženou rukou úřadu, která pomáhá zajistit, aby v domě vše fungovalo tak, jak má, ke spokojenosti nájemníků,“ vysvětlil Hujdus.

Aby domovníkům usnadnila práci, zřídila pro ně radnice aplikaci Servis desk. „Když zjistí závady, nafotí je. Doma na Servis desku připíší, co se kde stalo, a vše nám přepošlou,“ popsal mentor domovníků Zdeněk Pavlíček. „Aplikace závady automaticky roztřídí a rozešle na konkrétní odbory.“

Mezi domovníky nechybí ani ženy. Například Jana Baranková se stala domovnicí loni září. „Mým prvním úkolem bylo zajistit dodávku vody do domu, v němž prasklo potrubí. Musela jsem kontaktovat kanalizace, aby havárii opravily, zajistit bylo třeba i cisterny s pitnou vodou,“ uvedla Baranková, která přijala práci domovnice, protože se stará o pětaosmdesátiletou matku a současně dodělává vysokou školu, takže jí práce v blízkosti domu přišla vhod.

„Za půl roku jsem tu už dělala snad všechno. Nemám problém vzít do ruky šroubovák nebo hasák, a tak jsem doplňovala chybějící šroubky na klikách u oken, přitloukala uvolněné hřebíky, ale i dotahovala povolené žárovky,“ vyprávěla. Jedním z posledních úkolů, na který ale nerada vzpomíná, bylo přivolávání pomoci 92leté sousedce. „Upadla ve vaně a nemohla z ní ven. Až sousedé zaslechli volání. Přivolala jsem hasiče i policisty. Po několika dnech ale paní bohužel zemřela,“ doplnila Baranková.

Řeší se i sousedské spory a nepořádek

Za půl roku praxe už v šesti domech, které má na starosti, doplňovala nejen chybějící kliky u oken a měnila povolené žárovky, ale i volala policisty k hlučným sousedským sporům, případně řešila nepořádek ve společných prostorách.

„Někdy je náročné přesvědčit nájemníky, zvlášť v sociálně slabších lokalitách, že opravdu nemohou mít u dveří postavený starý botník s desítkou bot kolem něj a na půdě, kam stejně nikdo nechodí, si odložit peřiny s tím, že je škoda je vyhodit, protože se jednou budou hodit,“ řekl Pavlíček.

„Pak si ale zalomí klíč ve dveřích a nemohou se dostat do domu ani ven, a to se jim naopak domovník hodí. A stejně tak si pro něj dojdou, aby z domu vyhnal bezdomovce a narkomany, kteří se jim ubytovali ve sklepě, což tady opět není ničím výjimečným,“ podotkl Pavlíček.

V tuto chvíli pracují domovníci preventisté v Mariánských Horách v patnácti lokalitách o 60 až 100 bytech napříč celým městským obvodem.

„Jedná se částečně o vybrané panelové výškové domy, nižší činžovní domy nebo finské domy v oblasti osady Bedřiška. V ní je počet bytů nejnižší, ale s ohledem na místní komunitu v této uzavřené lokalitě je tu domovnice potřebná,“ dodal Hujdus.