Finanční injekci dá Liberty podnikatel Strnad, zajistí provoz části výroby

  11:06,  aktualizováno  11:31
Liberty Ostrava může zachovat provozy s číslem 15 a 16, jedná se o rourovnu a válcovnu plochých výrobků. Doporučil to insolvenční správce prozatímnímu věřitelského výboru (PVV) zkrachovalé huti. Díky tomu zůstane až dva tisíce pracovních míst ve výrobních a obslužných provozech.

Správce vyhodnotil nabídky zájemců o takzvané tollingové a úvěrové financování. „Nejvýhodnější nabídku podala společnost Vítkovice Machinery Trade (VMT) ze skupiny CE Industries miliardáře Jaroslava Strnada,“ přiblížil tiskový mluvčí správce Michal Štefl.

„Toto rozhodnutí uspoří náklady a zvýší hodnotu majetkové podstaty v řádu stamilionů, spíše však miliard. Dále udrží až 2 000 pracovních míst. Můžeme zodpovědně rozhodnout o tom, že druhovýroba v závodech 15 a 16 bude obnovena,“ poznamenal insolvenční správce Šimon Peták.

Jaroslav Strnad

Ten bude nyní bude s VMT dojednávat smluvní podmínky. Rozběhnutí druhovýroby v obou provozech se očekává v říjnu letošního roku.

„Za necelé dva týdny od získání dispozičních oprávnění k závodům 15 a 16 se insolvenčnímu správci podařilo vyjednat lepší podmínky financování oproti nabídkám, které vyjednávalo představenstvo huti. Paralelně probíhalo znalecké posouzení o vlivu tollingu na hodnotu podniku,“ vysvětlil Lukáš Lhoták, Recovery manažer Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP).

Peníze na výplaty

S tollingovým financováním formou úvěru získá Liberty prostředky na výplaty zaměstnanců ve výrobě. „Bylo důležité vybrat důvěryhodného partnera, který splňuje naše požadavky. Poskytne částku okolo 2 až 3 miliard korun pro tolling a úvěrové financování více než 500 milionů korun pro pokrytí provozních nákladů podniku,“ řekl Peták.

Závody 15 a 16 jsou klíčové části podniku, je v nich největší hodnota a potenciál pro budoucího vlastníka. S tím souvisí i velké množství práce, kterou je nutné odvést. „Během čtrnácti dní jsme zajistili porovnatelné nabídky, důkladně je vyhodnotili a vypracovali ekonomické i právní analýzy,“ podotkl Petr Smutný, partner poradenské společnosti PwC, která na výběru partnera pracovala.

„Po důkladném a detailním vyhodnocení nejvíce splňovala naše parametry nabídka od Vítkovice Machinery Trade (VMT) ze skupiny CE Industries miliardáře Jaroslava Strnada. Dalšími zájemci byly Třinecké železárny ze skupiny Moravia Steel a společnost Donquixote,“ doplnil mluvčí.

Květen, červen, červenec

Do dnešního dne vyplatil Úřad práce zaměstnancům Liberty Ostrava přes 99 procent jejich žádostí o náhradu výplat za květen a červen.

„Nemusí se však jednat o poslední pomoc, kterou jim poskytne. Odborníci Úřadu práce informují o dostupných možnostech týkajících se jejich stávajících zaměstnaneckých poměrů,“ vysvětlil Martin Bušo, tiskový mluvčí Úřadu práce ČR.

Zaměstnanci Liberty Ostrava začali žádat o výplatu za července přímo ve školícím středisku podniku nebo na pracáku. „516 bývalých zaměstnanců Liberty zažádalo o podporu v nezaměstnanosti. O tyto zaměstnance je velký zájem, což potvrzuje i nabídka volných pracovních míst z různých oborů,“ přiblížil mluvčí.

„412 lidí vstoupilo do projektu Outplacement a my jim pomůžeme najít práci. Přibývá zaměstnavatelů, kteří projevili zájem o zaměstnance Liberty. Úřad k tomu navíc nabízí i rekvalifikace. Rozhodli jsme se pro ně připravit i odpovědi na nejčastěji kladené dotazy,“ uvádí Daniel Krištof, generální ředitel Úřadu práce ČR.

Pokud budou pracovníci LIberty o náhradu mzdy za srpen, což nastane v září, je výplata ze strany Úřadu práce limitována 65 tisíci korunami, ale zaměstnanec ji dostane rychle.

„Tato náhrada neruší právo uplatnit zbytek odstupného v insolvenčním řízení,“ řekl mluvčí s tím, že po skončení pracovního poměru se může zaměstnanec do tří pracovních dnů evidovat jako uchazeč o zaměstnání a zažádat o podporu v nezaměstnanosti.