Krize naučila lidi šetřit. Spotřeba plynu klesla za tři roky o čtvrtinu - regiony.impuls.cz

Krize naučila lidi šetřit. Spotřeba plynu klesla za tři roky o čtvrtinu

  9:12
V Moravskoslezském kraji výrazně klesla spotřeba plynu, elektřiny nebo palivového dříví. Příčinou nejsou jen mírné zimy posledních let. Na snižováním množství energií potřebných pro vytápění stojí i dotační program Zelená úsporám a kotlíkové dotace.

Na to, že domácnosti v posledních letech na topení ušetřily, ukázal nedávný průzkum redakce MF DNES na trhu s palivovým dřívím v regionu. Oslovení prodejci se shodli, že zájem o ně výrazně poklesl.

„Mohou za to mírné zimy v posledních letech, ale roli hrají i různé dotace, kdy lidé zateplují své domy nebo si pořídí úspornější kotel,“ poznamenal například Aleš Krupa ze společnosti Nej dřevo Hlučín.

Výrazný pokles se projevil i u zemního plynu. Loni se jej v Česku, podle statistiky Energetického regulačního úřadu (ERÚ), spotřebovalo o více než desetinu méně než v roce 2022.

„Spotřeba plynu výrazně klesá už od roku 2021, od pádu Bohemia Energy. Celkově se od té doby snížila dohromady o 28 procent, dostali jsme se tedy na úroveň začátku devadesátých let,“ zhodnotil vývoj mluvčí ERÚ Michal Kebort.

Domácnosti snížily spotřebu plynu

V Moravskoslezském kraji ve srovnání s celou republikou sice spotřeba zemního plynu klesla od roku 2021 pouze o 20 procent, vezmeme-li ale v potaz jen domácnosti v regionu, tak u nich bylo šetření znát výrazněji. Od roku 2021 jejich odběr klesl od 31 procent.

„Právě u domácností je hlavní část spotřeby plynu spojena s vytápěním,“ podotkl Kebort. Většina poklesu podle něj není spojena s mírnějšími zimami, ale s úspornými opatřeními. Například z loňských deseti procent, po přepočtu na podmínky dlouhodobého teplotního normálu, vychází celkové snížení spotřeby plynu o 8,1 procenta.

Spotřeba plynu v Česku byla nejnižší za jednatřicet let. Nejvíc šetřily domácnosti

„Můžete doma vytápět na nižší teplotu nebo protopíte méně kvůli teplejší zimě, když ale zateplíte dům nebo provedete jiná opatření, jsou to už trvalé úspory,“ podotkl mluvčí ERÚ.

Spotřeba elektřiny, která není až tolik spojena s výrobou tepla, klesá pozvolněji. Loni například klesla o čtyři procenta. „Vliv na to, že u elektřiny je snižování spotřeby menší, může mít i fakt, že část odběratelů vyměnila vytápění plynem za elektrické, nejčastěji jde o tepelné čerpadlo,“ nastínil Kebort.

Nižší spotřebu hlásí i dodavatelé tepla

Klesající tendenci ve spotřebě tepla zaznamenává v posledních letech například i Veolia Energie, která zásobuje tepelnou energií více než 225 tisíc domácností a další zákazníky v Ostravě, Karviné, Havířově, Frýdku-Místku, Krnově, Olomouci, Přerově a okolních městech a obcích.

„Pokud použijeme rok 2019 jako referenční bod, tedy sto procent, spotřeba tepla na vytápění, bez zohlednění klimatických podmínek postupně klesala až na 87 procent v roce 2023,“ přiblížila za Veolia Energy mluvčí Petra Losertová. Výjimkou na klesající křivce byl mírný vzestup v roce 2021, kdy byla mimořádně studená zima, ale i tehdy to bylo stále jen 94 procent proti roku 2019.

Ceny palivového dřeva spadly na polovinu, poptávka navíc výrazně klesá

„Naše analýzy ukazují, že na poklesu spotřeby tepla se podílí několik faktorů. Za prvé energeticky úsporná opatření jako zateplování budov, výměna oken a další, a za druhé ekonomické faktory, kdy energetická krize vedla k dalšímu snížení spotřeby. Zákazníci reagovali snížením teploty, často v souladu s našimi doporučeními pro efektivní využívání tepla,“ vysvětlila Losertová. Na mírně vyšší spotřebě v roce 2021 se podle ní zase podepsala covidová opatření, kdy lidé trávili více času doma a tudíž i více topili.

Že se v kraji snaží lidé na vytápění ušetřit, ukazují také čísla ministerstva životního prostředí, které prostřednictvím dotačních programů podporuje zateplování budov či přechod na ekologičtější nebo úspornější zdroje tepla.

Pomáhají dotační programy

Například v programu Zelená úsporám Light, jenž začal fungovat v loňském roce, zamířila do Moravskoslezského kraje na zateplení, výměnu oken či na solární kolektory nebo fotovoltaické panely téměř miliarda korun k bezmála osmi tisícům žadatelů.

Od letošního září pak ministerstvo rozděluje dotace na výměnu zdrojů tepla s ohledem na to, že v platnost vstoupil zákaz používání nejstarších kotlů.

„V rámci Nové zelené úsporám jsme schválili 200 žádostí za 17,5 milionu korun, z čehož nejvíce, 64 procent, šlo na tepelná čerpadla, dále pak na kotle na biomasu,“ uvedla mluvčí ministerstva Veronika Krejčí.

„V programu Nová zelená úsporám Light, jenž je určen pro nízkopříjmové domácnosti, bylo schváleno dalších 53 žádostí za téměř šest milionů korun.

“V první řadě ekologičtější, v důsledku ale i úspornější zdroje tepla dlouhodobě podporuje například i Moravskoslezský kraj. „Od začátku takzvaných kotlíkových dotací v roce 2012 bylo v kraji vyměněno 29 tisíc kotlů za 3,2 miliardy korun,“ konstatovala mluvčí hejtmanství Nikola Birklenová.

Postupné zateplování domů a bytů ukázalo i šetření ENERGO Českého statistického úřadu, jež probíhalo v letech 2015 a 2021. Zatímco v roce 2015 zůstávalo v Česku 18,8 procenta bytů bez jakéhokoliv zateplení, v roce 2021 jich bylo už jen 15 procent.