iDNES.cz

O Brusel se snaží 59 lidí z Moravskoslezského kraje, region obhajuje dva mandáty

  9:40
Na kandidátkách třiceti politických stran, hnutí a koalic figuruje 59 lidí žijících v moravskoslezském regionu, což je necelých devět procent ze všech kandidátů. Posledních pět let měl kraj z celkových jednadvaceti europoslanců dva zástupce: někdejšího hejtmana a ostravského primátora Evžena Tošenovského (ODS) a předsedkyni KSČM Kateřinu Konečnou, která žije v Novém Jičíně.

ilustrační snímek | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

„Zůstanu v Ostravě a budu se věnovat rodině. Cestování mezi Bruselem a Ostravou mám už dost,“ vysvětlil 68letý Tošenovský, proč už nechce protáhnout dosud patnáctiletý mandát o další pětileté funkční období.

To Kateřina Konečná hodlá své bruselské angažmá prodloužit o třetí pětiletku a stala se jedničkou kandidátky STAČILO! , tedy koalice KSČM, SD-SN a ČSNS.

Eurovolby v regionu

V kraji bude k dispozici zhruba 1 250 volebních místností.

Z celkových 674 kandidátů na 30 kandidátkách politických stran, hnutí a koalic figuruje 59 moravskoslezských kandidátů.

Lidé z regionu vedou dvě kandidátky, naopak hned šest listin je bez kandidátů z kraje.

Nejvyšší účast voličů v kraji byla v roce 2009 (25,7 procent), nejnižší v roce 2014 (15 procent).

„Chci pokračovat, určitě je v Evropském parlamentu hodně zapotřebí opravdové levicové politiky,“ potvrdila už několikrát Konečná.

Lídrem kandidátky SOCDEM se stal ostravský rodák a dlouholetý moravskoslezský politik Lubomír Zaorálek, do součtu regionálních kandidátů však nemůže být zařazen, protože už má trvalé bydliště v Praze.

Jen jedna funkce

Na třetím místě kandidátky České pirátské strany se umístila krajská zastupitelka a sociální pracovnice Zuzana Klusová z Karviné.

„Je to velký závazek,“ konstatovala Klusová, která má být i pirátskou jedničkou v zářijových krajských volbách. „Pokud se dostanu o Bruselu, tak určitě nebudu kumulovat funkce,“ přislíbila Klusová.

Až na třinácté pozici skončil regionální politik na kandidátce hnutí ANO, tím je starosta Slezské Ostravy a ostravský šéf hnutí Richard Vereš.

Přitom právě Moravskoslezský kraj se stal dlouhodobou volební baštou ANO, ostatně před pěti lety zde Babišovo hnutí eurovolby vyhrálo s 26 procenty ze všech odevzdaných hlasů.

Volební bašty, ale kandidáti nízko

„Je možné, že mám jen malou šanci postoupit, ale jsem rád, že mohu region na kandidátce zastupovat. Jde nám o společný úspěch,“ našel Vereš pozitivní náhled na kandidátku ANO.

Také SPD získává v kraji jedny z nejlepších republikových výsledků, navzdory tomu je první moravskoslezský kandidát, ostravská lékařka Naděžda Franková, až na osmadvacátém místě, jen pět příček ode dna kandidátky SPD a Trikolóry.

Podle informací MF DNES totiž jeden moravskoslezský kandidát z osobních důvodů ještě před uzavřením kandidátky odstoupil ze sedmého místa, na což SPD v kraji doplatila velmi nízkým nasazením dalšího kandidáta.

Manuál pro tápajícího eurovoliče: o čem se nejvíc mluví a z koho lze vybírat

Poněkud překvapivé je také šesté místo advokátky a někdejší dlouholeté elitní státní zástupkyně Brigity Bilíkové na kandidátce politické strany Mourek.

„Mnoho lidí si myslí, že je Evropský parlament nadbytečný, ale opak je pravdou. A já chci využít své zkušenosti z mnoha jednání se státními institucemi,“ vysvětlila Bilíková, která v minulosti dozorovala vyšetřování nejtěžších zločinů.

Strana Mourek vzniklá před čtyřmi roky v Praze 8 je podle Bilíkové velmi sympatická. „Jsou to mladí chytří lidé a líbí se mi jejich program,“ poznamenala a dodala: „A je to zábavné.“

Autor:
zpět na článek