Mladí mají nasát zahraniční know-how a vrátit se, říká generální ředitel Komerční banky

  6:56
Specifika Moravy a Slezska vidí generální ředitel Komerční banky, bohumínský rodák a absolvent Slezské univerzity v Opavě Jan Juchelka jako příležitost.

V čele Komerční banky stojí bohumínský rodák Jan Juchelka od roku 2017. (květen 2024) | foto: Radim Strachoň, MAFRA

Banka podle něj může přispět ke zmírnění slabých míst jako nedostatek bytů a odborníků ve všech sférách či zlepšení struktury průmyslu ve prospěch oborů s vysokou přidanou hodnotou.

Jaká je nyní situace na trhu s hypotékami?
Dostupnost, nebo spíše nedostupnost bydlení je jeden z velkých problémů. My Češi jsme specifičtí v tom, že hodně lpíme na vlastním bydlení. Co se týče dostupnosti financování nového bydlení, tady trh netrpělivě čeká na další potenciální snižování ceny peněz a řekněme regulatorní pravidla, která ale – musíme říct férově – Česká národní banka v poslední době rozvolňuje. Dá se i říct, že poptávka po hypotékách nabírá druhý dech a vypadá to, jako bychom byli na prahu většího zájmu. Vedle toho jsou tu projekty, kdy banka spolupracuje s kraji, obcemi, se státem, aby města stavěla a nabízela bydlení pro své obyvatele. Je to forma nájemního bydlení. Myslím, že se bude trend nájemního bydlení spíš zvyšovat a dostaneme se na úroveň v západní Evropě, kde majorita lidí bydlí v nájemních bytech.

Nakolik je reálné, že půjdou ceny bytů dolů?
Nedovolím si jakkoliv spekulovat. To, co se dá reálně očekávat, je snížená cena financování, což neznamená automaticky sníženou cenu nemovitosti, ale nějakým způsobem to hraje pozitivní roli. Druhá věc je zmíněná kooperace s městy, obcemi, kraji a poskytování nájemního bydlení.

Severní Morava potřebuje investory i lepší školství, shodli se odborníci

Jaké možnosti nabízí propojení soukromého a veřejného sektoru?
Tady vidím velké příležitosti především v dopravních projektech. Největším kandidátem a příležitostí pro banky je dostavba dálnice, která vede z Hradce Králové do Olomouce a napojuje se na dálnici do Ostravy. Coby severní spoj ulehčí přetížené D1. Nevylučoval bych, že ministerstvo financí zvolí formu pomocí PPP projektů. Pro tyto projekty má Komerční banka připravenou jak svoji bilanční sumu, tedy schopnost financovat, tak odborníky, kteří jsou schopni radit při strukturování takového financování.

V čem vidíte význam těchto PPP projektů a roli Národní rozvojové banky?
Jsme přesvědčeni o tom, že povýšením role Národní rozvojové banky se může pole, na kterém banky spolupracují se státem, výrazně zvětšit. Určitě můžeme vytvořit mnohem větší hodnotu právě v oblasti státem podporovaného financování prostřednictvím Národní rozvojové banky a financování ze strany komerčních bank. Například středně velké firmy s dvacetiletou historií v konkrétním sektoru mohou získat další podporu v oblasti navýšení kapitálu. Celý tento ekonomický systém by pak mohl pracovat ve prospěch dlouhodobé prosperity České republiky i jednotlivých regionů.

Na pracovním trhu chybí odborníci různých oborů, především technických, nejsou ani lékaři. Jak v tom můžou pomoct banky?
Je to tak, i když v posledních letech vidíme i v Ostravě velmi silnou základnu školství a zvyšuje se zájem o spolupráci podnikatelské sféry včetně bankovnictví se školami. Máme velmi úzkou spolupráci se Slezskou univerzitou v Opavě. Situace na trhu práce se díky mnoha systémovým opatřením zlepšuje. Potřebujeme je pro rozvoj a konkurenceschopnost naší země a potřebujeme u nás zejména pro mladé lidi vytvořit takové podmínky, aby neměli tendenci se usadit v zahraničí, ale naopak vycestovat, nasát zahraniční know-how a vrátit se zpátky.

Generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka

Jak hodnotíte finanční gramotnost Čechů? Spolupracujete se vzdělávacím systémem na jejím zlepšování?
Zmínil bych velmi dobrý projekt České bankovní asociace nazvaný Bankéři do škol, který slouží k tomu, aby se navyšovalo povědomí a finanční vzdělanost mezi žáky a studenty. Současně působí velmi aktivně na poli kyberbezpečnosti a prevence kyberkriminality formou workshopů, přednášek a kybertestů. A ve spolupráci s Policií ČR a Národním úřadem pro kybernetickou bezpečnost činíme osvětové kroky směrem k české populaci. Působíme i samostatně směrem k jednotlivým skupinám obyvatelstva v oblasti navyšování povědomí o této problematice. Jsem přesvědčen, že finanční gramotnost a prevence kyberkriminality by se měla vyučovat na školách od základních až po střední. Budeme podporovat tyto aktivity, aby se staly nedílnou součástí vzdělávacího systému.

Kde vidíte budoucnost Moravy a Slezska v porovnání s jinými regiony republiky?
Kombinace tradičních sektorů, jako je třeba zemědělství, a špičkových technologických firem, nám dává velkou naději, že v kombinaci s vyspělým vzdělávacím systémem se tyto regiony mohou posouvat nahoru a prosperovat. Tady je i velký prostor pro stát, který by mohl směřovat zájem lokálních nebo zahraničích investorů právě do těchto oblastí. Práce na zatraktivnění naší země a konkrétních regionů by se měly dostat mezi priority naší vlády. Je tady silné podhoubí v absolventech zdejších vysokých škol a je potřeba tady tyto schopné a vzdělané mladé lidi udržet. Banky jsou připravené financovat nové investice, které povedou ke zlepšení kvality života ve všech těchto regionech, což je pro udržení mladých lidí v regionu zásadní.