V referendu v Dolní Lutyni občané jednoznačně rozhodli proti gigafactory

  18:42,  aktualizováno  21:33
Jednoznačnou podporu vedení obce při projednávání možného vzniku průmyslové zóny v Dolní Lutyni dali její obyvatelé v referendu, které proběhlo v rámci eurovoleb v pátek a v sobotu. Pro to, aby obec vznášela námitky a bojovala proti plánu, bylo 88 procent z hlasujících lidí.

Transparent umístěný na kulturním domě v Dolní Lutyni na Karvinsku. (30. dubna 2024) | foto: Darek Štalmach, MF DNES

Referenda se zúčastnilo 56,55 procenta voličů, takže hlasování je platné. Z 2 472 voličů dalo vedení obce mandát na vznesení námitek proti gigafactory 2176 lidí, což činí zhruba 88 procent z hlasů. Výsledky referenda jsou proto pro starostu, radní a zastupitele závazné.

Starostu Dolní Lutyně Pavla Buzka potěšila vysoká účast. „Ta je pro mě překvapením, výsledek se však dal očekávat,“ poznamenal starosta s tím, že vedení obce se rozhodnutím určitě bude řídit. „Nyní je otázkou pro právníky, nakolik budeme schopni stavbě zabránit,“ doplnil.

Podle České televize se obecní zastupitelé sejdou už ve středu a projednají své možnosti. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela uvedl, že výsledek referenda respektuje. Ocenil, že otázka hlasování nezablokuje další jednání.

Spolek: Sen investora se rozplývá

Předseda spolku Zachovejme Poolší Martin Bohoněk neskrýval z jednoznačného výsledku nadšení. „Máme důvod oslavovat, i když boj vlastně teprve začíná. V takový skvělý výsledek jsme doufali, naše práce není zbytečná a osvědčilo se nám neustále vysvětlování od dveří ke dveřím i na sociálních sítích, o co nám jde,“ komentoval Bohoněk s tím, že ještě před třemi měsíci se většina členů spolku ani neznala.

Varoval před tím, aby si někdo nemyslel, že tím jsou plány na obří továrnu v katastru obce zažehnány. „To vůbec ne, ten tlak na nás bude jistě obrovský. Jen jsme naší obci dali velmi silný mandát, aby vedení vznášelo námitky proti těmto plánům. A doufáme, že i pro státní instituce jsme nyní partnerem k dalším jednáním,“ řekl předseda spolku.

Spolek pak dal průchod své radosti i na svém facebookovém profilu ve vzkazu voličům: „Vy jste rozhodli a vám patří neuvěřitelný dík za to, že se dnešním dnem sen investora o gigafactory v Dolní Lutyni pomalu, ale jistě, rozplývá. Jdeme slavit!“

Ministr: Referendum jednání nezablokuje

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela ČTK sdělil, že výsledek referenda respektuje. „Nicméně musím znovu zdůraznit, že jde o opravdu strategický projekt pro celou českou ekonomiku. Jsem proto rád, že byla otázka v referendu vypsaná tak, že nezablokuje další společná jednání,“ upozornil Síkela.

Ministr dodal, že postoji obyvatel rozumí. „Referendum potvrdilo, že se musíme ještě více zaměřit na to, najít společně s nimi vhodná kompenzační opatření, která minimalizují negativní dopady projektu,“ sdělil Síkela.

Vyhlášení referenda o postupu vedení obce ve vztahu k plánované stavbě gigafactory, která by měla vyrůst na polích na jejím území, schválili zastupitelé Dolní Lutyně na Karvinsku už v pondělí 22. dubna.

„Zjistíme, jaká je síla občanů, kteří to tu nechtějí,“ komentoval bezprostředně po schválení referenda starosta Buzek.

Územní plán s továrnou nepočítá

Souhlas většiny obyvatel Dolní Lutyně znamená, že vedení obce bude mít oporu při jednáních o návrhu aktualizace zásad územního rozvoje Moravskoslezského kraje, zjednodušeně řečeno krajského územního plánu.

Ten dosavadní by totiž stavbu gigafactory na polích mezi Dolní Lutyní a místní částí Věřňovice neumožňoval.

Referendum v Dolní Lutyni na Karvinsku které rozhodovalo o tom, zda má obec bojovat proti plánům na výstavbu gigafactory. (8. června 2024)

Doslovné znění otázky, na níž v referendu obyvatelé obce odpovídali bylo sice krkolomné, ale podle autorů nutné.

„Souhlasíte s tím, aby obec Dolní Lutyně podala námitky, popřípadě připomínky proti návrhu aktualizace zásad územního rozvoje Moravskoslezského kraje, která vytyčuje plochu areálu strategického podnikatelského parku na území Dolní Lutyně, a aby rovněž uplatňovala námitky proti povolení stavby areálu strategického podnikatelského parku? ptali se autoři referenda.

Nejen obavy z hluku

„Otázku pro referendum jsme cizelovali čtrnáct dní, radili jsme se s právníky, chtěli jsme, aby byla co nejvíc srozumitelná a přitom jsme nechtěli dostat obec do situace, kdy bychom třeba omezili její pravomoci a podobně,“ vysvětlil důvody složité otázky člen spolku Zachovejme Poolší připravujícího referendum Martin Bohoněk.

Dolnolutynští se proti možné stavbě gigafactory staví od samého začátku. Jak starousedlíci, tak nově přistěhovalí. Ti totiž ke klasickým obavám z hluku, množství cizích lidí v obci i snaze zachovat původní krajinu, přidávají i zklamání ze změny postoje kraje a vlády, které se v roce 2006, při jednáních o příchodu společnosti Hyundai do Nošovic zavázaly, že v Dolní Lutyni žádná průmyslová zóna nebude.

Slib tehdejší vlády i vedení kraje tehdy mimochodem vedl i ke konci odporu zástupců ekologických organizací proti stavbě automobilky v Nošovicích.

Výroba má být zahájena asi za čtyři roky

Ti po letech souhlasili s možnou změnou memoranda. Jeho nová podoba má umožnit případné průzkumné práce na pozemcích chystané zóny.

„Z vypracovaných studií musí bezpodmínečně vyplývat, za jakých podmínek nebude předmětný záměr Průmyslové zóny Dolní Lutyně nad přijatelnou míru negativně ovlivňovat okolní faunu a flóru, a především musí vyhodnotit, zda a v jaké míře záměr zasáhne do vodních poměrů na vodních tocích v Ptačí oblasti,“ stojí v nové podobě dohody se státem.

Pokud by se vše podařilo vyřešit, mohlo by se začít stavět během čtyř let.

„Investor tlačí, aby byla výroba zahájena v roce 2028, ale není to nepřekročitelná linie,“ konstatoval v rámci březnového představení projektu Dolnolutyňským David Petr z ministerstva průmyslu a obchodu. „Hrubé terénní úpravy by mohly začít v letech 2025 až 2026.“

Do té doby se ale musí ještě mnohé vyřešit.

Autoři: , ,