iDNES.cz

Plány na halu s ledem Havířovu nevyšly, město i tak zaplatilo za bourání školy

  8:16
Jen zbouráním budovy někdejší zvláštní školy prozatím skončily plány havířovského magistrátu na vznik druhé ledové plochy ve městě. Tu měl postavit spolek HC Wolves Český Těšín, vše ale skončilo tím, že nesehnal dotace. Havířovu se vrátil pozemek, k tomu ale navíc ještě zaplatil za zbourání původní budovy, která na pozemku stála.

Demolice zchátralé školy v Mánesově ulici. Nová ledová hala však místo ní zatím nevznikne. | foto: Petr Sznapka - město Havířov

Cena bourání bývalé školy v Mánesově ulici vyšla podle HC Wolves Český Těšín na přesných 40 milionů korun s DPH. Hokejový spolek ještě dostal od města zpět 3,4 milionu korun za pozemek, který si pro záměr stavby zimního stadionu dříve koupil. Vyplývá to z „Dohody o odstoupení od kupní smlouvy a dohody o narovnání,“ kterou spolek s havířovským magistrátem sepsal.

„Prodávající se zavazuje vrátit kupní cenu ve výši 3 435 324 Kč včetně DPH, (...) prodávající se zavazuje uhradit náhradu za zhodnocení Pozemků spočívající v provedení demolice budovy č. p. 1102, a to částkou ve výši 40 milionů korun včetně DPH,“ stojí v dohodě, kterou má redakce k dispozici.

„Na vině dotační změny NSA“

Město i hokejový klub nyní tvrdí, že od smlouvy odstupují kvůli nedodržení slibu ze strany Národní sportovní agentury (NSA).

„Soukromý investor vyvolal jednání o odstoupení od smlouvy. Od samého počátku počítal s vícezdrojovým financováním. Bohužel se na straně poskytovatele dotací, tedy NSA, zásadním způsobem změnily podmínky,“ komentovala důvody konce plánů na stavbu haly s ledovou plochou mluvčí havířovského magistrátu Rosalie Seidl Pokorná.

„Původně plánovaný dotační titul nebyl vypsán a následně vypsaný dotační titul měl jinak nastavené podmínky. Soukromý investor požádal o odstoupení od smlouvy, protože za změněných podmínek není schopen realizaci provést,“ dodala mluvčí.

NSA: Nemohli jsme nikomu nic slibovat

Podobně celou záležitost vysvětluje i Petr Malíř, jednatel HC Wolves Český Těšín, zapsaného spolku, který měl halu stavět.

„Zahájili jsme konzultace s Národní sportovní agenturou, které vyústily v naše legitimní očekávání vypsání dotačního titulu,“ konstatoval Petr Malíř bez toho, aby legitimitu očekávání upřesnil. „V průběhu započaté první fáze realizace projektu jsme neměli relevantní důvody zakládající pochybnosti o případném nevypsání dotačního titulu. Důvody, které vedly k jeho nevypsání, nám nejsou známy.“

To však zástupci NSA důrazně odmítají. „NSA nemohla dopředu nikomu nic slibovat, žádné budoucí podoby dotačních titulů. Jsem tady už dlouho, ale s nikým z našeho odboru nikdo z Havířova nikdy nejednal,“ konstatoval ředitel odboru podpory sportu NSA Milan Labašta. „Nemáme tady ani žádnou žádost ze strany HC Wolves Český Těšín.“

Ředitel odboru dává zapravdu Petru Malířovi v tom, že možnosti čerpat dotace na stavbu hal byly po jistou dobu omezené. „V letech 2021 a 2022 takové dotační tituly vypsány nebyly, ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 ale už ano,“ dodal Labašta.

To už ale HC Wolves sepisovalo dohodu o odstoupení od kupní smlouvy.

Proč zrovna 40 milionů?

Město podle mluvčí magistrátu nemělo s celou několikaletou transakcí žádné náklady. „Město podle smlouvy prodalo pozemky a odstoupením od smlouvy je město získává zpět za stejnou cenu, jako byla cena původní,“ reagovala na dotaz redakce mluvčí magistrátu.

Čtyřicet milionů je podle ní částka, kterou město získalo zbouráním budovy školy. „V průběhu platnosti smlouvy soukromý investor v souladu se smluvními podmínkami zboural budovu bývalé zvláštní školy. V rámci odstoupení od smlouvy došlo k dohodě o narovnání za tímto účelem.“

Jak došlo k výpočtu částky 40 milionů korun s DPH, to mluvčí neupřesnila. Stejně tak ani důvody, proč havířovský magistrát nejednal o případné stavbě haly s havířovským hokejovým klubem HC AZ Havířov, byť ten má s HC Wolves Český Těšín stejného statutárního zástupce – Petra Malíře.

zpět na článek