Věrná do posledního detailu. Zámek otevřel přesnou kopii kněžniny pracovny

  15:45
Přesnou kopii pracovny kněžny Mechtildy Lichnovské pro tuto sezonu zpřístupnil zámek v Hradci nad Moravicí. Vytvořit ji pomohly dobové fotografie, ale také pečlivá identifikace každého kusu nábytku, obrazu či předmětu denní potřeby, kterými se předposlední kněžna hradeckého zámku při práci počátkem 20. století obklopovala.

„Využili jsme fotografií z doby po roce 1914 a snažili jsme se udělat nejvěrnější kopii, jakou interiér měl. Do těch nejmenších detailů včetně orientace věcí položených a postavených na pracovním stole, které nejsou otočené na návštěvníka, ale tak, jak je používala Mechtilda Lichnovská,“ uvedl kastelán zámku Radomír Přibyla.

Na zámku v Hradci nad Moravicí zpřístupnili pracovnu kněžny Mechtildy Lichnovské, praprapravnučky Marie Terezie. (10. června 2024)

Jednotlivé prvky vybavení pracovny kurátoři dohledávali podle fotek i na základě archiválií a vědeckých studií. Vycházeli z podoby kněžniných pracoven v Chuchelné a Berlíně. Snažili se co nejvíce přiblížit skutečnému stavu. Většina vybavení je původní.

„Předmětem samostatných analýz byly i druhy pokojových květin a způsoby jejich prezentace,“ dodal kastelán.

Unikátní zámecké hodiny se vrátily na původní místo. Tikají poprvé od války

Na pracovním stole jsou fotografie, knihy, psací potřeby i kytice květů. Ve vitrínách zaujme umění Dálného východu a starověké exempláře, vystavený je porcelán, nedílnou součástí jsou i sochařská a malířská díla. Stejné jako před více než stoletím jsou i závěsy v oknech či koberce.

„Pro Mechtildu bylo příznačné, že vedle sebe věšela obrazy současných umělců a starých mistrů,“ upozornil Přibyla. Jejím současníkem byl i Oskar Kokoschka, s nímž měla přátelské vztahy a který ji v roce 1916 portrétoval.

„Je to jeden z našich nejcennějších obrazů, který hodně putuje po světě – loni byl ve Španělsku, předloni ve Francii, ve Vídni. Jsme moc rádi, že letos tady,“ uvedl k Mechtildině portrétu Přibyla a upozornil i na další Kokoschkův obraz Vězeň, který jí malíř daroval roku 1914 a jenž také visel i v původní Mechtildině pracovně.

V zámku Hradec nad Moravicí je nově k vidění dělo i historický kulomet

Expozice s názvem Dnes a předevčírem vznikla jako součást projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů, který se letos zaměřuje na Habsburky. Mechtilda Lichnovská byla totiž praprapravnučkou císařovny Marie Terezie a jejího manžela Františka I. Lotrinského. Kromě toho, že byla renomovanou spisovatelkou, sbírala a milovala umění.

Místnosti sousedící s pracovnou se proto staly knížecí obrazárnou. Lidé si tam prohlédnou všechny dochované obrazy z Mechtildiny sbírky moderního umění, jež je největší středoevropskou šlechtickou sbírkou moderních obrazů dochovanou na původním místě. K vidění jsou i díla italských, vlámských a holandských mistrů 16. až 18. století.