Jak ukázaly výsledky geologického průzkumu, bude nutné provést v jeskyni úpravy, aby do ní mohli opět návštěvníci.
„Po povodních se v Šipce zbortily nějaké kameny, kvůli bezpečnosti jsme ji museli uzavřít. Zároveň jsme sehnali geologickou firmu, aby posoudila stav památky, abychom věděli, jak dále postupovat,“ přiblížil štramberský starosta David Plandor.
Nyní má radnice prvotní výsledky geologického průzkumu. „Ukázalo se, že abychom mohli Šipku opět zpřístupnit, budeme muset provést některé kroky k jejímu zabezpečení. Chtěli bychom to stihnout do jara, než začne nová turistická sezona,“ informoval starosta.
Kromě toho, že se na stavu jeskyně podepsaly intenzivní deště, narušil některé struktury i kořenový systém stromů. „Chceme dále zkoumat stabilitu celého systému. Jedním z kroků je například nalepení sklíček v místě prasklin a zlomů, ať víme, zda to dále nepracuje,“ podotkl Plandor.
Neúnavný badatel Maška objevil pravěké unikáty. Narodil se před 170 lety |
Zatím tedy jeskyně zůstává uzavřena. „Jsou tam informační cedule, pásky a pevné zábrany, bohužel není ale zcela možné, aby se tam někteří lidé nedostali,“ popsal.
Město Štramberk i Šipka jsou jedněmi z nejvyhledávanějších turistických cílů v Moravskoslezském kraji. Jeskyni, která se nachází ve svahu vrchu Kotouč, proslavil nález čelisti neandrtálského dítěte v roce 1860, poté i další archeologické objevy. Od roku 1960 je lokalita Národní přírodní památkou.
Jeskyně Šipka neodmyslitelně patří k městečku Štramberk na Novojičínsku.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz