„Česká inspekce životního prostředí na tom dále pracuje. Přepravní společnost mě prosí, zda bych jim nepomohla situaci odblokovat. Ale s tím pomoci nemohu. Pětice kamionů je stále odstavena, zástupci firem si je hlídají, a zřejmě čekají na pokyn, co dál,“ přiblížila aktuální situace starostka Jiříkova Barbora Šišková.
Podle starostky je jedním z klíčových hráčů v této kauze firma Piroplastik s.r.o., která se zřejmě v podobném případě neangažovala poprvé. Dokonce se už dostala do sporu s Českou inspekcí životního prostředí. Ta vůči ní vede od roku 2024 řízení o pokutě za porušení zákona o odpadech. „Vzhledem k tomu, že řízení nebylo ukončeno, nelze zatím sdělovat více,“ konstatovala mluvčí inspekce Miriam Loužecká.
„Podle jednoho z najatých přepravců jim Piroplastik dluží už delší dobu sto tisíc korun za podobnou přepravu,“ dodala další detaily starostka Jiříkova.
Německá firma s návratem odpadu souhlasí
Problém kvůli dovozu odpadů z Německa ale nemají jen Jiříkovští. Hlavně finančně dopadá kauza i na dopravce. „Jde v podstatě o zhruba padesát tisíc korun denně, které budeme muset dopravcům za to, že tam stojí, zaplatit,“ vysvětlil zástupce společnosti Leština CZ, která dopravu starých plastů pro české firmy zajišťovala.
Jméno si nepřál zveřejnit, podle jeho tvrzení ale může alespoň část odpadu, které nyní jsou naloženy na pěti zadržených kamionech, odjet prakticky okamžitě.
„S Němci jsme domluveni, okamžitě se ozvali, že to máme dovézt zpátky,“ vysvětluje zástupce spediční firmy. „Ale musíme čekat na povolení ministerstva životního prostředí, které musí rozhodnout o zpětném dovozu. Říkali nám, že to může trvat až tři měsíce.“
Podle něj se v Jiříkově plánovala stavba menší továrny na zpracování plastů, které tam ale začaly být naváženy dříve, než samotná továrna vznikla. To je však vzhledem k zákonným požadavkům na vznik takových zařízení nepravděpodobné.
Bruntálsko řeší nelegální německý odpad. Sklolaminát z větrníků ohrožuje přírodu![]() |
Druhou zmiňovanou firmou je Calves Group, jejímž jednatelem je Marek Juráš. Společnost měla v minulosti slibovat například převzetí Vítkovických sléváren, tou dobou v insolvenci. Nakonec však nezaplatila kupní cenu. Juráš je podle dostupných informací členem ODS, figuruje i jako člen místní rady strany ve Slezské Ostravě. V posledních komunálních volbách kandidoval, u voličů ale neuspěl.
„Abych pravdu řekl, je členem spíše formálně, už jsem s ním nemluvil možná dva roky, neangažuje se,“ reagoval na dotaz předseda místního sdružení ODS ve Slezské Ostravě Martin Svozil.
Podle starostky Šiškové měl Marek Juráš figurovat jako kupující pozemků, kam byl odpad navezen. „Mám k dispozici doklad o jeho zapojení do prodeje, ale v katastru to není zapsáno, protože ještě nebyly zaplaceny všechny splátky. Plánem zřejmě bylo navézt sem odpad a pak přenést odpovědnost zpět na původní majitele,“ komentovala starostka.
To ale Marek Juráš odmítá. „To není pravda, s firmou Calves Group už nemám nic společného, prodal jsem ji na začátku listopadu. Zjistím, co se tam děje a určitě dám vědět zpět,“ reagoval na své propojení s návozem odpadu jednatel a majitel Calves Group v pátek. Od té doby se už neozval, na telefony nereagoval.
Problémy měla také další města
Podle Barbory Šiškové je ale Marek Juráš stále majitelem firmy. „Vyplývá to třeba z kupní smlouvy sepsané na konci listopadu, kdy je ten pán uveden jako majitel firmy kupující pozemky, na které byly odpady navezeny. Na katastru to ještě nebylo přepsáno, protože nezaplatili všechny splátky. A silně pochybuji, že zaplaceny budou.“
Zatímco inspekce i policie na případu dál pracují, starostka Jiříkova má jasno. „Chci, aby za to někdo nesl odpovědnost. Obce nemohou donekonečna doplácet na nepoctivé firmy a jejich praktiky,“ uzavírá Šišková.
Nelegální dovoz odpadů a snaha o jejich likvidaci nejsou problémem jen Jiříkova. Podobnou situací se v minulosti zabýval například Frýdek-Místek a Bohumín. Za navážením odpadů stála široká skupina z Polska.
„Je tam asi 41 obžalovaných. Město se se svým nárokem do řízení přihlásilo jako poškozený, řízení probíhá u Okresního soudu v Krakově, dosud nemáme informace, že by řízení bylo ukončeno,“ řekla mluvčí Frýdku-Místku Jana Musálková Jeckelová.
V Bohumíně sklad s nelegálním odpadem dokonce zalila zářijová povodeň a hrozila ekologická katastrofa. Do věci se vložil krajský úřad a na své náklady sudy s jedy nechal odvézt k likvidaci do ostravské spalovny.