Místo dolování léčení. Karviná žádá o statut lázeňského místa, ochrání i omezí

  18:18
Nikoliv hornická, ale léčivá a turisticky atraktivní. Takovou městskou vizi má vedení Karviné, jejíž zastupitelé na červnovém jednání jednomyslně odhlasovali stanovení lázeňského místa se žádostí o schválení lázeňského statutu.

Pohled na budovu sanatoria v areálu takzvaných nových lázní v karvinské části Hranice. (15. července 2024) | foto: Lázně Darkov

„Neplatí, že je Karviná černá. Naopak, už dávno je zelená, a pokud chceme to cenné ochránit a podporovat lázeňství, tak statut potřebujeme,“ konstatoval primátor Karviné Jan Wolf.

Karviná se o statut pokouší od roku 2013. Po několikerém jednání a změnách legislativy se první pokus nepovedl a žádost byla nakonec stažena. Druhý pokus podle dokumentu určeného zastupitelům zastavila covidová opatření.

Součástí lázeňského statutu kromě ochrany například léčivého pramene jsou i různá omezení a zákazy ve vnitřních lázeňských okruzích v městských částech Darkov a Hranice, například zákazy zemědělských a větších průmyslových staveb.

Bez heren, hluku i chovu hospodářských zvířat

Zakázáno je rovněž umístění diskoték, heren, kasin a nočních klubů, povoleny nejsou ani chovy hospodářských zvířat. „Nemám obavy, že by šlo o nesplnitelné podmínky, vždy jde o rozumnou dohodu,“ podotkl karvinský primátor.

Vedení lázní aktivitu karvinského magistrátu vítá. „Sami jsme se snažili přimět Karvinou k tomuto kroku již téměř deset let. Jsme velmi rádi, že na to konečně došlo, Karviná si zaslouží být lázeňským městem,“ sdělila generální ředitelka společnosti Lázně Darkov Pavlína Filipi.

Zástupci karvinských lázní rovněž zmínili, že případné obavy o omezení života v lázeňských částech města jsou zbytečné.

KOMENTÁŘ: Karviná. Normální, nikoli divné město

„Budou omezeny pouze některé rizikové činnosti, které jsou neslučitelné s lázeňstvím a jsou velmi rušivé, nebo by mohly ohrozit zdroj vzácné přírodní léčivé jodobromové vody solanky,“ nastínil mluvčí Lázní Darkov Miroslav Slaný.

Zmínil rovněž zákaz chovu hospodářských zvířat. „Řekněme si na rovinu: kdo nyní v místech, kde by bylo vnitřní lázeňské území města, chová hospodářská zvířata? “ poznamenal mluvčí lázní.

Podrobnosti o statutu lázeňského místa včetně vymezení vnitřního okruhu

Pozitiva lázeňského statutu údajně jednoznačně převažují. „Karvinou to posune zase dál a výš,“ konstatovala generální ředitelka Filipi.

Lázeňský statut stanovuje na návrh obce vláda, a to nařízením. Zda a kdy se tak stane v případě Karviné, zatím není jasné.

„Zásadní podmínkou pro stanovení statutu je existence přírodních léčebných lázní v obci a přírodních léčivých zdrojů, tedy minerální vody nebo klimatických podmínek příznivých k léčení. Tyto podmínky město Karviná splňuje,“ poukázal Jan Řežábek, vedoucí tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.

Udržení vysoké kvality života

Potvrdil, že statut je pro lázeňské město prospěšný, ale představuje i jistá omezení.

„Výhodou statutu je, že poskytuje zvýšenou ochranu přírodním léčebným lázním a jejím pacientům zavedením zpřísněného ochranného režimu, to znamená omezení některých rušivých činností, staveb či aktivit,“ vysvětlil Řežábek.

Upozornil, že i tato omezení mají za cíl udržení vysoké kvality života nejen pro lázeňské pacienty, ale všech občanů města.

V Moravskoslezském kraji jsou v provozu lázně v Klimkovicích u Ostravy, v Karlově Studánce na Bruntálsku a v beskydské Čeladné.

Starosta Klimkovic statut doporučuje

Klimkovický starosta Jaroslav Varga Karviné statut lázeňského místa doporučuje. „Určitě je to například větší ekonomická jistota. Pokud by stát něco měnil ve financování a v různých poplatcích, tak je pro město lepší mít lázeňský statut,“ řekl starosta Klimkovic.

Lázně v Karviné léčí poruchy pohybového ústrojí, neurologické problémy a poúrazové i pooperační stavy.

Na území města fungují takzvané Staré lázně v části Darkov a Nové lázně v části Hranice. Unikátem zůstává silně mineralizovaný jodobromový pramen zvaný solanka.

Jeho objev v 19. století byl údajně poměrně kuriózní. Při pokusu najít i v části Darkov uhelné ložisko vytryskla na povrch solanka, u které byly později zjištěny léčivé účinky.

V Karviné jsou dva lázeňské areály: Staré lázně v části Darkov (červená značka) a Nové lázně v části Hranice (modrá značka).

V Karviné jsou dva lázeňské areály: Staré lázně v části Darkov (červená značka) a Nové lázně v části Hranice (modrá značka).

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: